Ադրբեջանի ՊՆ-ն որոշել է հաշվեհարդար տեսնել սահմանամերձ շրջանի ապստամբ բնակիչների նկատմամբ
Հայաստանի և Արցախի հետ սահմանամերձ ադրբեջանական գյուղերի բնակիչների և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև կոնֆլիկտը նոր թափ է հավաքում:
Voskanapat.info-ին հայտնի է դարձել, որ ադրբեջանական գյուղերի որոշ բնակիչներ Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ իրենց տների հարակից տարածքում կրակակետեր տեղադրելու որոշման պատճառով, շտապել են լքել բնակավայրերը: Սկզբում գյուղացիները փորձել են համոզել հետ կանգնել նման մտադրությունից՝ պնդելով, որ չեն ուզում զոհեր դառնալ՝ հայկական կողմի հավանական կրակի հետևանքով, մինչդեռ ադրբեջանցի զինծառայողները ուժով հետ են մղել գյուղացիներին և տեղադրել ռազմական տեխնիկան:
Այսօր Voskanapat.info-ի ձեռքի տակ է հայտնվել Ադրբեջանի ՊՆ բարոյական և հոգեբանական վերապատրաստման և հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար, գեներալ մայոր Ռասիմ Ալիեվի նամակը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովին:
Նամակում գեներալը պատմում է, որ Ադրբեջանի Ֆիզուլիի շրջանի Ալխանլի գյուղում բնակչության և զինվորների միջև պարբերաբար բախումներ են տեղի ունենում և առաջարկում քայլեր ձեռնարկել:
Ներկայացնում ենք նամակի թարգմանությունը՝
«Ադրբեջանի ՊՆ Զաքիր Հասանովին,
Պարոն նախարար,
Այն բանից հետո, երբ հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի հանրապետության Ֆիզուլի շրջանի Ալխանլի գյուղում մահացավ Զախրա Էլնուրովնա Գուլիեվան (ծնված 2005 թ.) և Սախիբա Իդրիսովնա Գուլիեվան (ծնված 1967 թ.) գյուղի հարակից շրջանում տեղակայված հրետանային կազմի և քաղաքացիական բնակչության միջև անընդհատ բախումներ են տեղի ունենում, ինչը խանգարում է կյանքի կոչել հրետանային հաշվարկի ռազմական խնդիրները և կարող է հանգեցնել ավելի լուրջ միջադեպերի:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը՝ առաջարկում ենք.
1. Ալխանլի գյուղում կտրուկ նվազեցնել քաղաքացիների և զինծառայողների շփումը
2. Համապատասխան մարմիններին Ալխանլի գյուղի բնակիչների հետ տանել բացատրական աշխատանքեր
3. Ինչպես նաև փոխել Ալխանլիում տեղակայված հրետանային հաշվարկի կազմը:
Ադրբեջանի ՊՆ բարոյական և հոգեբանական վերապատրաստման և հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար, գեներալ մայոր Ռասիմ Ալիև»:

В Минобороны Азербайджана решили расправиться с бунтующим населением приграничных сел
Конфликт между жителями приграничных с Арменией и Арцахом населенных пунктов Азербайджана с представителями вооруженных сил этой республики набирает новые обороты.
Voskanapat.info стало известно том, что жители нескольких азербайджанских сел, из-за решения военного руководства Азербайджана разместить новые огневые точки в непосредственной близости от их домов, в спешке покинули места своего постоянного проживания. Вначале сельчане пытались отговорить командование от этой идеи, заявляя, что не хотят стать жертвами возможного ответного огня армянской стороны, однако азербайджанские военнослужащие силой прорвали закрытую гражданским населением дорогу и провели военную технику в села.
Сегодня же в распоряжении Voskanapat.info оказалось письмо начальника управления по морально-психологической подготовке и связям с общественностью министерства обороны Азербайджана, генерал-майора Расима Алиева главе военного ведомства республики Закиру Гасанову.
В письме генерал рассказывает о том, что в селе Алханлы Физулинского района Азербайджана происходят постоянные стычки между населением и военнослужащими, предлагая принять меры для урегулирования ситуации.
Предлагаем перевод текста письма.
«Министру обороны Республики Азербайджан З. Гасанову
Господин министр
После того, как 4 июля в селе Алханлы Физулинского района Республики Азербайджан погибли Захра Эльнуровна Гулиева (род. 2015г.) и Сахиба Идрисовна Гулиева (род. 1967г.), между персоналом расположенного в непосредственной близости от села артиллерийского состава и гражданским населением возникают постоянные конфликты, которые мешают выполнению боевых задач артиллерийского расчета и могут привести к более серьезным инцидентам.
Подобная морально-психологическая атмосфера имеет отрицательное влияние на боеготовность военнослужащих.
Принимая во внимание вышесказанное, предлагаем:
1. Жестко ограничить контакты гражданских лиц с военнослужащими в селе Алханлы
2. Предложить соответствующим структурам провести объяснительные работы среди населения села Алханлы
3. А также заменить состав расположенного в Алханлы артиллерийского расчета.
Начальник Управления по морально-психологической подготовке и связям с общественностью Министерства обороны генерал-майор Расим Алиев».