ԵԱՏՄ-ի թվային զարգացման ռազմավարությունը, հնարավոր է, համաձայնեցվի մինչև տարեվերջ. Տիգրան Սարգսյան
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրները մտադիր են մինչև այս տարվա վերջ համաձայնեցնել միավորման թվային զարգացման ռազմավարությունը, այսօր հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի՝ Աստանայում կայացած նիստի արդյունքների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսում:
«Ներկայիս օրակարգի թիվ մեկ թեման, ինչպես նշեցին կառավարությունների ղեկավարները, թվային տրանսֆորմացիան է: Մենք պայմանավորվեցինք, որ անհրաժեշտ է վարել համաձայնեցված թվային քաղաքականություն, հատկապես տնտեսական գործունեության այն ոլորտներում, որոնց գծով լիազորությունները հանձնված են ազգային մարմնին»,- նշել է Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ ԵԱՏՄ երկրները մշակում են ռազմավարություն, որը ներառում է հետևյալ ուղղությունները՝ ընդհանուր շուկաների թվայնացում, ենթակառուցվածքի, կառավարման համակարգերի և անվտանգության հարցերի հետ կապված թվայնացում:
«Այդ նախաձեռնությունների ցանկը մենք ներկայացրել ենք մեր գործընկերների քննարկմանը` շուրջ 10 նախագիծ, և առաջարկություն ու դիտողություններ ենք սպասում նրանցից»,- պարզաբանել է ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահը:
Նա նշել է, որ դրանից հետո թվային զարգացման ռազմավարությունը ներկայացվելու է աշխատանքային խմբի հաստատմանը, որն ստեղծվել է ԵԱՏՄ-ի երկրների նախագահների հանձնարարությամբ:
«Մենք պետք է հասցնենք միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստում ներկայացնել կողմերի դիտողությունների հաշվառմամբ լրամշակված նախագիծը, որպեսզի արդեն տարեվերջին կարողանանք փաստաթուղթը ներկայացնել պետությունների ղեկավարների քննարկմանը»,- ընդգծել է Սարգսյանը:

Стратегия цифрового развития ЕврАзЭС может быть согласована до конца 2017 года
Евразийского экономического союза (ЕврАзЭС) намерены согласовать до конца года стратегию цифрового развития объединения. Об этом в понедельник сообщил председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян на пресс-конференции по итогам заседания Евразийского межправительственного совета в Астане,  передает ТАСС
«Тема номер один сегодняшней повестки дня, как отметили главы правительств, это цифровая трансформация. Мы договорились о том, что необходимо проводить согласованную цифровую политику, особенно в тех сферах экономической деятельности, полномочия по которым переданы наднациональному органу», - отметил Саркисян.
По его словам, страны ЕврАзЭС разрабатывают стратегию, включающую следующие направления - это оцифровка общих рынков, оцифровка, связанная с инфраструктурой, системами управления и вопросами безопасности.
«Перечень таких инициатив мы представили нашим коллегам для обсуждения - порядка 10 проектов - и ждем от них предложений и замечаний», - пояснил председатель коллегии ЕЭК. Он уточнил, что после этого стратегия цифрового развития будет вынесена на утверждение рабочей группы, которая создана по поручению президентов стран ЕврАзЭС.
«Мы должны успеть на очередном заседании межправсовета представить доработанный проект с учетом замечаний сторон с тем, чтобы в конце года мы сумели уже представить документ для обсуждения глав государств», - подчеркнул Саркисян.