Հունաստանն անտառային հրդեհների դեմ պայքարելու համար ԵՄ-ից օգնություն է խնդրել
Հունաստանը Եվրամիությանն է դիմել անտառային հրդեհների դեմ պայքարում օգնելու խնդրանքով, հայտնել է Հունաստանի հրշեջ ծառայությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Օգոստոսի սկզբից ամբողջ երկրում անտառային հրդեհներ են բռնկվել, որի դեմ պայքարում հրշեջների ուժերը չեն բավականացնում:
Օգոստոսի 14-ին 91 նոր հրդեհ է ծագել, օգոստոսի 15-ին 55 օջախ է հայտնվել: Վերջին օրերին 33 նոր անտառային հրդեհ է գրանցվել:
Հունաստանի որոշ շրջաններում հրդեհների հետևանքով արտակարգ իրավիճակի ռեժիմ է սահմանվել, ինչը թույլ կտա տարերային աղետի դեմ պայքարելու համար լրացուցիչ ուժերն արագ ուղարկել:
Արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվել Զակինտոս կղզում, Կալամոս, Կապանդրիտոս, Վարնավա, Մարաթոն շրջաններում: Այրվել է տասնյակ հեկտար անտառ, այդ թվում՝ Աթենքի մերձակայքում:
«Հրդեհների մեծ տարածվածության և ինտենսիվության հետ կապված՝ հաշվի առնելով, որ առաջիկա օրերին մեծ վտանգ կլինի, մեր երկիրը քաղաքացիական պաշտպանության Եվրոպական մեխանիզմի միջոցով հարցում է ուղարկել IRCC-ին հրդեհաշիջման նպատակով օդուժի միջազգային օգնություն տրամադրելու նպատակով, խնդրելով տրամադրել՝ կոնկրետ CL-415 օդանավեր», - հայտնել է հրշեջ ծառայությունը:

Греция попросила у ЕС помощи в борьбе с лесными пожарами
Греция обратилась в Евросоюз с просьбой помочь в борьбе с лесными пожарами, сообщила греческая пожарная служба, передает РИА Новости.
С начала августа по всей стране полыхают лесные пожары, у пожарных не хватает сил. 14 августа появился 91 новый лесной пожар, 15 августа — 55 очагов. За последние сутки отмечены 33 новых лесных пожара.
В ряде регионов Греции из-за пожаров введен режим чрезвычайной ситуации, что позволяет быстро направлять дополнительные силы и средства на борьбу со стихийным бедствием. Режим ЧС объявлен на острове Закинтос, в районах Каламос, Капандритос, Варнава, Марафон, сообщил Генеральный секретариат по делам гражданской обороны. Сгорели десятки тысяч гектаров леса, в том числе вблизи Афин, дым от лесных пожаров во вторник чувствовался по всей столице Греции.
«В связи с большим распространением и интенсивностью пожаров и учитывая, что в ближайшие дни будет высокий риск, наша страна подала запрос через Европейский механизм гражданской защиты IRCC на международную помощь в воздушных силах (для тушения пожаров), конкретно — на две пары самолетов CL-415», — сообщила пожарная служба.