ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է Մատաղիս և Թալիշ. Լուսանկարներ, տեսանյութ
ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը ոչ պաշտոնական այցով Արցախում գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ այցելել է Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններ, եղել Մատաղիս և Թալիշ համայնքներում:
Գործադիր իշխանությունների ղեկավարներն Ասկերանի և Մարտունու շրջաններում ծանոթացել են ոռոգման կաթիլային համակարգերի միջոցով նռան այգիների և ծխախոտի դաշտերի մշակությանը: Վարչապետ Հարությունյանը նշել է, որ հաշվի առնելով ծրագրի արդյունավետությունը՝ Արցախի կառավարությունը խրախուսում և աջակցում է բոլոր այն տնտեսվարողներին, ովքեր ցանկություն ունեն իրենց այգիներում տեղադրել այդ համակարգը:
Այնուհետև վարչապետներ Հարությունյանն ու Կարապետյանը ուղևորվել են Մարտակերտի շրջան, եղել Մատաղիս և Թալիշ համայնքներում: ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի և Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանի ուղեկցությամբ՝ ԱՀ և ՀՀ վարչապետները ծանոթացել են Թալիշում ընթացող շինարարական աշխատանքներին, ինչպես նաև տեղում քննարկել են համայնքի զարգացմանը վերաբերող մի շարք ծրագրեր:
«Թալիշի վերականգնման ծրագիրը գտնվում է մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում: Անցած տարվա ապրիլին, Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմագործողությունների հետևանքով, գյուղի բնակչությունը ստիպված է եղել լքել սեփական տունն ու տեղը: Այսօր մեր խնդիրն է անվտանգության բավարար և սոցիալ-տնտեսական գրավիչ պայմաններ ապահովել, որպեսզի ապագայում թալիշցիներն այլևս հարազատ օջախը լքելու խնդիր չունենան»,- ասել է վարչապետ Հարությունյանը:
Ա. Հարությունյանը և Կ. Կարապետյանը Մատաղիսում այցելել են նորաբաց հանգստյան գոտի, որտեղ ծանոթացել են Մատաղիսի ջրամբարի հարևանությամբ օտարերկրյա ներդրումով ստեղծված հանգստի ու ժամանցի պայմաններին:

Премьер Армении посетил в Нагорном Карабахе Талиш и Мартакерт. Видео, фото
Премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян и прибывший в НКР с неофициальным визитом премьер-министр Армении Карен Карапетян посетили Аскеранский, Мартунинский и Мартакертский районы, побывали в общинах Матагис и Талиш Нагорного Карабаха.
Как сообщает пресс-служба правительства НКР, К.Карапетян и А.Арутюнян ознакомились в Аскеранском и Мартунинском районах с методикой возделывания гранатовых садов и плантаций табака посредством системы капельного орошения. По словам премьера НКР, учитывая эффективность программы, правительство Арцаха поощряет и поддерживает всех предпринимателей, желающих установить эту систему в своих садах.
Премьер-министры двух республик посетили Мартакертский район, побывали в Матагисе и Талише. В сопровождении секретаря Совета безопасности Республики Арцах Виталия Баласаняна и главы Мартакертской районной администрации Владика Хачатряна главы правительств ознакомились с ходом строительных работ в Талише, а также обсудили ряд проектов, связанных с развитием общины.
«Программа по восстановлению села Талиш находится в центре нашего внимания. В апреле прошлого года из-за развязанных Азербайджаном военных действий жители села были вынуждены покинуть свои дома. Нашей задачей на сегодня является обеспечение достаточной безопасности и таких социально-экономических условий, чтобы в будущем талишцы не имели никаких проблем», – сказал премьер-министр Арцаха.
Араик Арутюнян и Карен Карапетян посетили также недавно сооруженную на иностранные инвестиции в Матагисе по соседству с водохранилищем зону отдыха, на месте ознакомившись с созданными условиями.