Սեպտեմբերի 13-ին 100-ից ավելի փաստաբան գործադուլ կանի. ՀԺ
Դատարանի շենք մտնելիս խուզարկության ենթարկվելու համար մի քանի տասնյակ փաստաբան սեպտեմբերի 13-ին կդիմի ծայրահեղ քայլի՝ գործադուլի»։
«Հայկական Ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ գործադուլին կմասնակցի 100-ից ավելի փաստաբան։
«Նշենք, որ փաստաբաններին իրենց խուզարկությունը վրդովեցրեց հատկապես «Սասնա ծռեր» խմբի գործը դատարան ուղարկելուց հետո։ Նրանց պնդմամբ, սակայն, դա ոչ թե զննություն է, այլ՝ խուզարկություն։ Այս պատճառով մի քանի փաստաբան տևական ժամանակ է՝ չեն կարողանում մտնել նիստերի դահլիճ, քանի որ հրաժարվում են բացել իրենց պայուսակը», - գրել է թերթը։
Գործադուլին մասնակցել պատրաստվող փաստաբան Միհրան Պողոսյանը թերթի հետ զրույցում նշել է, որ դատական համակարգը, ի դեմս դատական կարգադրիչների, ապօրինի պահանջներ է ներկայացնում փաստաբաններին։
«Ինձ խուզարկելու դեպքը այս պահին դեռ չի արձանագրվել, սակայն կարծում եմ, որ փաստաբաններն այս հարցով պետք է դրսևորեն միասնականություն», - հավելել է վերջինս։

«Айкакан жаманак»: Более 100 адвокатов Армении объявят 13 сентября забастовку
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что несколько десятков адвокатов Армении 13 сентября объявят забастовку из-за личных обысков при входе в здания суда. Издание отмечает, что в забастовке примут участие более 100 адвокатов.
«Отметим, что личные обыски возмутили адвокатов особенно после того, как в суд было направлено дело вооруженной группы «Сасна црер». По их утверждению, это не досмотр, а обыск. По этой причине уже длительное время несколько адвокатов не могут войти в зал судебных заседаний, поскольку отказываются открывать свои сумки», - пишет газета.
Собирающийся участвовать в забастовке адвокат Мигран Погосян отметил в беседе с корреспондентом газеты, что судебная система, в лице судебных исполнителей, предъявляет адвокатам незаконные требования.
«По состоянию на данный момент меня еще не обыскивали, но считаю, что адвокаты должны проявить солидарность в этом вопросе», - отметил он.