Հոգլանդի հայտարարության առաջին երկու կետերը ավելի քան կարևոր են, քանի որ կարգավիճակի հետ կապված հարցրեր են շոշափում. Ստեփան Գրիգորյան
25/08/2017 11:45
Դրական է, որ Միացյալ Նահանգները ակտիվ սկսեց զբաղվել Ղարաբաղի հարցով, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով օրերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի պաշտոնակատար Ռիչարդ Հոգլանդի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հրապարակած հիմնական կետերին։
«Հայաստանի քաղաքական ուժերի մեջ մի հարցում կա կոնսենսուս, որը հետևյալն է՝ եթե միայն Ռուսաստանը կարգավորի Ղարաբաղի հարցը, մենք կկորցնենք Ղարաբաղը: Ուրեմն շատ դրական է, որ ամերիկյան համանախագահողը ակտիվ զբաղվում է Ղարաբաղի հարցով: Միացյալ Նահանգները ակտիվ են, ինչը շատ դրական է», - ընդգծեց քաղաքագետը:
Վերջինս ընդգծեց՝ մշտապես կա վտանգ, որ Ռուսաստանը իր ուզած ձևով կլուծի Ղարաբաղի հարցը. «Թուրքիայի և Արդբեջանի՝ ԵՏՄ մտնելու խաղերը ես կապում եմ միայն Ղարաբաղի հարցի հետ: Թուրքերի համար մեծ ցավ է, որ Ղարաբաղի հարցը չի լուծվում ի օգուտ Ադրբեջանի: Եթե նախկինում Ադրբեջանն էր խաղեր տալիս՝ կմտնի՞ ԵՏՄ, թե՞ ոչ, հիմա թուրքերը սկսեցին այդ խաղերը», - նկատեց նա:
Ստեփան Գրիգորյանն ընդգծեց, որ ԱՄՆ-ն փաստում է՝ կան Մադրիդյան սկզբունքներ, որոնցից ելնելով պետք է առաջնորդվել: Քաղաքագետը նկատեց, որ վերջին 4 տարվա ընթացքում չկան բանակցություններ, կողմերը միայն խոսում են զորքերը դուրս բերելու մասին, իսկ Հոգլանդի հայտարարության առաջին երկու կետերը ավելի քան կարևոր են, քանի որ կարգավիճակի հետ կապված հարցրեր են շոշափում:
«Առաջին երկու կետերի մեջ կարգավիճակի հետ կապված հարցն է դրված: Այս ինչպե՞ս ոչ ոք չնկատեց, որ միշտ առաջին կետում դրվում էր զորքերի դուրս բերելու հարցը, իսկ հիմա որակապես տարբերություն կա: Ամերիկյան դիրքորոշումը շատ օբյեկտիվ է և համապատասխանում է մեր շահերին», - հավելեց նա:

Два первых пункта заявления Хогланда более чем важны, поскольку касаются вопросов статуса – Степан Григорян
25/08/2017 16:50
Положительно, что Соединенные Штаты начали активно заниматься карабахским конфликтом, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами директор Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества, политолог Степан Григорян, касаясь опубликованных на днях американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Ричардом Хогландом основных пунктов урегулирования конфликта.
«Среди политических сил Армении есть консенсус в одном вопросе, который касается следующего: если только Россия будет заниматься урегулированием вопроса Карабаха, мы потеряем Карабах. Значит весьма положительно, что американский сопредседатель активно занимается вопросом Карабаха. Соединенные Штаты проявляют активность – что очень позитивно», - сказал Степан Григорян.
Он отметил, что существует постоянная угроза, что Россия, заигрывающая с Турцией и Азербайджаном, решит по-своему вопрос, считает политолог, обусловив это возможным вступлением Турции в ЕАЭС.
Степан Григорян подчеркнул, что США констатируют – есть Мадридские принципы, исходя из которых, нужно двигаться вперед. Политолог отметил, что в течение последних 4-х лет переговоров вообще нет, стороны только говорят о выводе войск, а два первых пункта заявления Хогланда более чем важны, поскольку касаются вопросов статуса.
«В двух первых пунктах ставится вопрос, связанный со статусом. Как это никто не заметил, что в первом пункте всегда ставится вопрос вывода войск, а сейчас есть качественное различие. Американская позиция очень объективная и соответствует интересам Армении», - отметил политолог.