Քենիան սահմանել է պոլիէթիլենային տոպրակների դեմ պայքարի՝ աշխարհում ամենախիստ միջոցառումները
Քենիայում ուժի մեջ է մտել պոլիէթիլենային տոպրակների արտադրությունը, վաճառքը և կիրառումն արգելող օրենքը, որը նախատեսում է մոտ 40 հազար դոլարի տուգանք և ազատազրկում, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Reuters գործակալությանը։
Նոր սահմանափակող միջոցառումների մասին Քենիայի կառավարությունը հայտարարել էր դեռևս ընթացիկ տարվա մարտին։ Արգելքի խախտման համար նվազագույն տուգանքը կազմում է 19 հազար դոլար, առավելագույնը՝ 38 հազար դոլար, օրենքը նաև նախատեսում է պատիժ՝ մինչև 4 տարվա ազատազրկմամբ։ Դա աշխարհում պոլիէթիլենային տոպրակների տարածման դեմ պայքարի ամենախիստ օրենքն է։
Քենիայի կառավարությունը հայտարարում է, որ պոլիէթիլենային տոպրակներն աղտոտում են շրջակա միջավայրը, դրանց պատճառով խցանվում են կոյուղու խողովակները։ ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ երկրի սուպերմարկետներում տարեկան իրացվում է մոտ 100 մլն այդպիսի փաթեթ։

Кения ввела самые строгие в мире меры по борьбе с полиэтиленовыми пакетами
Закон о запрете на производство, продажу и использование полиэтиленовых пакетов, предусматривающий наказание в виде штрафов в размере почти 40 тысяч долларов и лишения свободы, вступил в силу в Кении, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
Новые ограничительные меры, о которых правительство Кении объявило еще в марте текущего года. Минимальный штраф за нарушение запрета составляет 19 тысяч долларов, максимальный – 38 тысяч долларов, закон также предусматривает наказание в виде лишения свободы до четырех лет. Это самый строгий закон по борьбе с распространением полиэтиленовых пакетов в мире.
Правительство Кении заявляет, что полиэтиленовые пакеты загрязняют окружающую среду, из-за них засоряются канализационные трубы. По данным ООН, только в супермаркетах страны ежегодно выдается около 100 миллионов пакетов.