Առաջիկայում հացը կթանկանա կամ էլ կնվազի քաշը. «Ժողովուրդ»
Ամենայն հավանականությամբ առաջիկայում հացը կթանկանա 20 դրամով, կամ էլ հացարտադրողները կնվազեցնեն հացի քաշը։ Պատճառը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանի որոշումն է, ըստ որի՝ հաց-հացամթերք և միս տեղափոխող փոխադրամիջոցների համար սեպտեմբերի 1-ից պարտադիր է  սանիտարական անձնագիր ունենալը, այլապես նրանք կտուգանվեն մինչև 300 հազար դրամ։ Այս մասին գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
Սննդամթերքի տեղափոխող փոխադրամիջոցների համար սանիտարական անձնագիր ձեռք բերելը ֆինանսական լրացուցիչ ծախսեր է ենթադրում. մեկ մեքենայի համար փորձաքննության արժեքը 15 հազար դրամ է, բայց մեքենայի կահավորելու արժեքը ըստ չափսերի է՝ մինչև 100 հազար դրամ։
«Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում հացարտադրողները բողոքել են ՍԱՊԾ-ի որոշման դեմ՝ պատճառաբանելով, որ փորձելու են ծախսերը կոմպենսացնել կամ հացը թանկացնելու, կամ արտադրանքի քաշը նվազեցնելու միջոցով»։

«Жоховурд»: В ближайшее время хлеб подорожает или снизится его вес
По всей видимости, в ближайшее время в Армении хлеб подорожает на 20 драмов или производители хлеба снизят его вес, пишет газета «Жоховурд». Как отмечает издание, причина в решении начальника Государственной службы безопасности продуктов питания (ГСБПП) министерства сельского хозяйства Ишхана Карапетяна, согласно которому с 1-го сентября для перевозчиков хлебной продукции и мяса обязательно наличие санитарного паспорта, в противном случае они будут оштрафованы на сумму до 300 тысяч драмов.
«Получение санитарного паспорта для перевозчиков продуктов питания предполагает дополнительные финансовые расходы: стоимость экспертизы одной машины составляет 15 тысяч драмов, а оборудование для машины в зависимости от размеров – до 100 тысяч драмов», - пишет газета.
В беседе с корреспондентом издания производители хлебной продукции пожаловались на решение ГСБПП, отметив, что попытаются компенсировать затраты либо повышением цен на хлеб, либо снижением веса продукции.