Կանադացի խորհրդարանականները զեկույց են պատրաստելու Ադրբեջանի ռազմական հանցագործություններըի մասին
Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է Կանադայի խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ «Մեկ ազատ աշխարհ» կազմակերպության ղեկավար Մաջեդ էլ Շաֆիի գլխավորությամբ։
Է.Նալբանդյանը կարևորել է կանադացի խորհրդարանականների պարեբերական այցելությունները և նրանց ներդրումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։
Խորհրդարանականները ներկայացրել են «Մեկ ազատ աշխարհ» կազմակերպության մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված գործունեությունը, ինչպես նաև Հայաստան և Արցախ իրենց փաաստահավաք առաքելության նպատակը` ուսումնասիրել անցյալ տարվա Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի ընթացքում կատարված մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներն ու ռազմական հանցագործությունները և զեկույց պատրաստել դրանց մասին։
Հյուրերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող համատեղ ջանքերը, անդրադարձել ապրիլյան ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի գործած ռազմական հանցագործություններին։

Канадские парламентарии подготовят доклад о военных преступлениях Азербайджана
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня делегацию парламентариев Канады во главе с президентом международной правозащитной организации «One Free World International» Маджидом Эль Шафи, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Э.Налбандян отметил важность периодических визитов канадских парламентариев и их вклада в развитие двусторонних отношений.
Парламентарии представили деятельность правозащитной организации «One Free World International», а также цель созданной ими миссии по сбору фактов – изучить совершенные во время апрельской агрессии Азербайджана в прошлом году грубейшие нарушения прав человека и военные преступления и составить доклад об этом.
По просьбе гостей Эдвард Налбандян представил совместные усилия, прилагаемые Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ в направлении урегулирования конфликта, обратился к военным преступлениям, совершенным Вооруженными силами Азербайджана в ходе апрельской агрессии.