Լավրենտի Միրզոյանը դեմ է Լենինգրադյան փողոցի անվանափոխմանը. «Առավոտ»
Լեզվաբան, ՀՀ աշխարհագրական օբյեկտների անվանակոչումների և անվանափոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ  Լավրենտի Միրզոյանը դեմ է Լենինգրադյան փողոցի անվանափոխմանը։
«Այս հարցում շտապողականություն չպետք է լինի», - ասել է նա։
Ըստ նրա՝ փոփոխությունները խորը ուսումնասիրություններից հետո պետք է կատարվեն. «Լեոնիդ Ազգալդյանի անունով փողոց վաղուց պետք է ունենայինք, իսկ ինչ վերաբերում է Լենինգրադյան փողոցին, այն պետք է վերանվանվի Սանկտ-Պետերբուրգի փողոցի։ Այսօր ամեն ինչ ուզում են անվանափոխել։ Ի՞նչ է, նոր Երևան ենք կառուցելո՞ւ։ Եթե փոխում ենք փողոցի անունը, արձաններն էլ պետք է փոխենք չէ՞»։
Լավրենտի Միրզոյանն ափսոսում է, որ Երևանում մինչ օրս Եղիշեի անվան փողոց չկա. «Այն ժամանակ, երբ Լենինի պողոտան  վերանվանեցին Մաշտոցի պողոտա, որոշեցինք, որ զուգահեռ կամ ուղղահայաց փողոցները կրեն 5-րդ դարի հայ պատմիչների անունները. Բուզանդի, Կորյունի, Կողբացու, Փարպեցու անունով ունեինք, ներկայիս Պուշկինի փողոցն էլ Եղիշեի անունով ցանկացանք կոչել, բայց չհամաձայնեցին։ Բա ամոթ չէ՞ մեր ազգին։ Լավագույն պատմիչներից մեկի անունով փողոց, դպրոց չունենք։ Նույնը նաև Սահակ Պարթևի դեպքում»:

«Аравот»: Лаврентий Мирзоян против переименования улицы Ленинградян
Лингвист, член профессиональной комиссии по наименованию и переименованию географических объектов Лаврентий Мирзоян против переименования улицы Ленинградян, пишет газета «Аравот».
«В этом вопросе не должно быть поспешности», - сказал он.
По его словам, изменения должны проводиться после глубоких исследований. «У нас давно должна была быть улица имени Леонида Азгалдяна, а что касается улицы Ленинградян, то она должна быть переименована в ул. Санкт-Петербурга. Сегодня хотят переименовать все. Мы что, собираемся строить новый Ереван? Если меняете название улиц, и памятники должны менять?» - заявил Мирзоян.
Лаврентий Мирзоян сожалеет, что в Ереване по сей день нет улицы имени Егише.
«Когда проспект Ленина переименовали в проспект Маштоца, решили, что параллельные или перпендикулярные улицы будут названы именами армянских историков 5 века – Бюзанда, Корюна, Кохбаци, Парпеци. Нынешнюю улицу Пушкина хотели назвать именем Егише, но тогда не согласились. Разве не стыдно? У нас нет ни улицы, ни школы, названной именем одного из лучших армянских историков. То же самое и в случае с Сааком Партевом», - сказал он.