Ծախսելով հսկայական միջոցներ՝ Ադրբեջանը նպատակ ունի հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով. Պաշտպանության փոխնախարար
04/09/2017 11:29
1994 թվականին կնքված հրադադարից հետո ադրբեջանական կողմը հետևողական ագրեսիվ քաղաքականություն է վարել՝ հետապնդելով մեկ նպատակ՝ վերադաձնել հսկողությունը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ, «Հակառակորդի ռազմաքաղաքական մարտավարությունն ու մեր անելիքները» թեմայով խորհրդաժողովին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արտակ Զաքարյանը։
«Սկսած 2013 թվականից՝ Ադրբեջանը պարբերաբար սրում է իրավիճակը շփման գծում և Հայաստանի հետ պետական սահմանին», -ասաց Զաքարյանը՝ հավելելով, որ այս խնդրին արձագանքելու նպատակով միջազգային հանրությանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին հայկական կողմից ուղղված հարցերը մեծամասամբ մնացել են անարձագանք։
Պաշտպանության փոխնախարարը նշեց նաև, որ Ադրբեջանը շարունակում է սպառազինման քաղաքականությունը, իսկ դա, ըստ Զաքարյանի, վկայում է այն, որ, ծախսելով հսկայական միջոցներ՝ Ադրբեջանը նպատակ ունի հակամարտությունը լուծել ռազմական ճանապարհով։

Замглавы Минобороны Армении: Азербайджан преследует цель решить карабахский конфликт военным путем
После подписания в 1994 году соглашения о перемирии Азербайджан последовательно проводит агрессивную политику, преследуя единственную цель – вернуть контроль над Нагорно-Карабахской Республикой. Об этом заявил заместитель министра обороны Армении Артак Закарян на форуме по теме «Военно-политическая тактика противника и наши действия».
«С 2013 года Азербайджан периодически накаляет обстановку на линии соприкосновения и на государственной границе с Арменией», - отметил он.
По словам А.Закаряна, направляемые армянской стороной в связи с этим вопросы международному сообществу, Минской группе ОБСЕ, по большей части, остаются без ответа.
Он заявил, что Азербайджан продолжает вооружаться. «Это свидетельствует о том, что, направляя огромные средства, Азербайджан преследует цель решить конфликт военным путем», - подчеркнул замминистра обороны Армении.