Գերմանական և դանիական խոզերը հարյուր հազարավոր անգլիացիների վարակել են հեպատիտ E-ով
Մեծ Բրիտանիայի մոտ 200 հազար բնակիչ կարող է վարակված լինել հեպատիտ Е վիրուսով (HEV)։ Վարակի աղբյուր է դարձել խոզի մսամթերքը՝ բերված ԵՄ երկրներից, հայտնում է «Ռոսպոտրեբնադզորի» կայքը, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Անգլիայի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ հեպատիտ Е-ի հաստատված դեպքերը աճել են՝ 2010 թվականի 368-ից հասնելով 2016 թվականի 1266-ի։ Գերատեսչության հաղորդմամբ՝ ներկայում վարակված է երկրի մոտ 200 հազար բնակիչ։
Հիվանդության աղբյուր է անվանվել վիրուսի G3-2 շտամով վարակված խոզամթերքը (խոզապուխտ, երշիկ, նրբերշիկ) եվրոպացի արտադրողներից (Նիդերլանդներ, Դանիա, Գերմանիա)։
Անցած տարի անցկացվել է հիվանդության տարածման պատճառների մանրակրկիտ հետաքննություն, սակայն մինչ 2017 թվականի օգոստոս արդյունքները չեն հրապարակվել խնդրի «առանձնակի զգայունության» պատճառով։

Немецкие и датские свиньи заразили гепатитом E сотни тысяч англичан
Почти 200 тысяч жителей Великобритании могут быть заражены вирусом гепатита Е (HEV). Источником заражения стали продукты из свинины, завезенные из стран ЕС, сообщается на сайте Роспотребнадзора, передает Lenta.ru.
Министерство здравоохранения Англии (PHE) объявило, что число подтвержденных случаев гепатита Е выросло с 368 в 2010 году до 1266 в 2016 году. По данным иностранного ведомства, в настоящее время заражены около 200 тысяч жителей страны.
Источником заболевания названы инфицированные штаммом G3-2 вируса гепатита Е продукты из свинины (ветчина, колбаса, сосиски) от европейских производителей (Нидерланды, Дания, Германия).
В прошлом году было проведено тщательное расследование причин распространения заболевания. Однако до августа 2017 года результаты не были опубликованы из-за «особой чувствительности» проблемы, поясняет Роспотребнадзор.