Հայաստանի՝ ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին չմասնակցելը հայ-ադրբեջանական կամ ՌԴ-Արևմուտք հակասությունների հետևանք է. Ջոնի Մելիքյան
04/09/2017 10:33
Օգոստոսին Վրաստանում տեղի ունեցած Noble Partner 2017 զորավարժությունների շրջանակում Ադրբեջանը հայտարեց, որ Հայաստանին որպես գործընկեր չի կարող դիտարկել, ուստի հրաժարվեց մասնակցությունից, իսկ այս անգամ, կարծես, հակառակն է տեղի ունենում՝ Հայաստանը չմեկնեց Agile Spirit 2017 զորավարժություններին, իսկ Ադրբեջանը մասնակցության ցանկություն է հայտնել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը:
«Իրավիճակը դառնում է հետաքրքիր նրանով, որ մինչև վեջին պահը Հայաստանը մասնակցում էր այդ զորավարժություններին, Արդբեջանը չէր մասնակցում: Բայց ստացվեց այնպես, որ Հայաստանը չի մեկնել երեկ զորավարժությունների բացմանը, իսկ դրանից մի քանի օր առաջ Ադրբեջանը ցանկություն էր հայտնել մասնակցելու: Որքանով հասկանում եմ, իրենք այդ զորավարժություններին մասնակցում են», - ասաց Ջ.Մելիքյանը:
Նա ընդգծեց, որ զորավարժություններին Հայաստանի մասնակցության չեղարկումը կարող է պայմանավորված լինել նաև Արևմուտք-Ռուսաստան հարաբերությունների վերջին զարգացումներով:
«Noble Partner 2017-ը մի քանի շաբաթ առաջ ավարտվեց, և ՌԴ ԱԳՆ կողմից բավականին կոշտ հայտարարություն եղավ: Իրենք շեշտում են, որ ՆԱՏՕ-ն փորձում է ակտիվանալ ՌԴ-ի տարբեր սահմաններում և իրենք թույլ չեն տա, որ իրենց ազգային շահերին որևէ վտանգ սպառնա: Դրանից բացի, պատճառը նաև Ադրբեջանի ակտիվությունը կարող է լինել: Սկզբում չէին մասնակցում, բայց հետո որոշել են հետ չմնալ, հասկացել են, որ նախկին զորավարժություններին չմասնակցելով իրենք բացի կորցնելուց՝ ոչ մի բան չստացան», - ընդգծեց Ջ.Մելիքյանը:
Հայաստանյան պատվիրակությունը երեկ չի մեկնել Վրաստան, որտեղ պետք է մասնակցեր Agile Spirit 2017 բազմազգ զորավարժություններին։
Ռազմական խաղերը տեղի են ունենում ՆԱՏՕ-ի և գործընկեր պետությունների զինծառայողների մասնակցությամբ սեպտեմբերի 3-ից 11-ը:

Эксперт: Отказ Армении от учений НАТО в Грузии – результат противоречий Армения-Азербайджан или Запад-Россия
04/09/2017 11:15
В рамках состоявшихся в августе в Грузии военных учений Noble Partner 2017 Азербайджан заявил, что не может рассматривать Армению в качестве партнера, посему отказался от участия, а в этот раз, кажется, происходит обратное – Армения не приняла участие в международных учениях Agile Spirit 2017, а Азербайджан выразил желание участвовать, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт по Грузии Джрни Меликян.
«Ситуация интересна тем, что до последнего момента Армения участвовала в этих учениях, а Азербайджан – нет. Но получилось так, что Армения не поехала вчера на открытие учений, а Азербайджан за несколько дней до этого заявил о желании участвовать. Насколько я понимаю, они участвуют в этих учениях», - сказал Д.Меликян.
По его словам, отказ Армении от участия в учениях может быть обусловлен последними развитиями в отношениях Запад – Россия.
«Учения Noble Partner 2017 завершились несколько недель назад, и со стороны МИД России было озвучено довольно жесткое заявление. МИД отмечает, что НАТО пытается активизироваться на различных границах РФ, и они не позволят, чтобы их национальным интересам угрожала какая-либо опасность. Кроме того, причиной могла быть также активность Азербайджана. Вначале они не участвовали, а потом решили не отставать, поняли, что не приняв участия в предыдущих военных учениях, они ничего, кроме потерь, не получили», - подчеркнул Джони Меликян.
Делегация Армении вчера не поехала в Грузию, где должна была принять участие в многонациональных учениях Agile Spirit 2017.
Учения Agile Spirit 2017 с участием военнослужащих стран НАТО и партнеров Североатлантического альянса проходят на юге Грузии 3-11 сентября.