Տեխասի նահանգապետ. «Հարվիի» հետևանքների վերացման համար կպահանջվի 150-180 մլրդ դոլար
Տեխասի նահանգապետ Գրեգ Էբոթը հայտարարել է, որ «Հարվի» փոթորկի հետևանքների վերացման համար կպահանջվի աստղաբաշխական գումար՝ 150 միլիարդից մինչև 180 մլրդ դոլար: Այսպիսով, «Հարվին» դարձել է ամենաավերիչ տարերային աղետն ԱՄՆ-ում:
«Հարվին» նույնիսկ ավելի մեծ վնաս է պատճառել, քան՝ «Կատրինա» փոթորկը, որը 2005 թվականին ավերեց Նոր Օռլեանը, ասել է նահանգապետը Fox News-ին տված հարցազրույցում: Վաշինգտոնի պաշտոնական գնահատումների համաձայն, «Կատրինան» ԱՄՆ-ի տնտեսության վրա նստել է 125 մլրդ դոլար:
Մինչդեռ, ինչպես նշում է BBC-ն, Արտակարգ իրավիճակների դաշնային գործակալության ղեկավար Բրոք Լոնգը նախազգուշացրել է, որ ջրհեղեղից տուժած շրջանները չպետք է ակնկալեն, որ Վաշինգտոնը կվճարի իրենց հաշիվները: «Հարվի» փոթորիկը պետք է ահազանգ դառնա տեղի պաշտոնյաների համար, պնդում է Լոնգը:

ГубернаторТехаса оценил ущерб от ураган «Харви» в сумму от $150 млрд до $180 млрд
Губернатор Техаса Грег Эббот заявил, что для ликвидации последствий урагана «Харви» штату потребуется астрономическая сумма - от $150 млрд до $180 млрд. Таким образом, «Харви» является самым разрушительным стихийным бедствием в США, сообщает «IИнтерфакс».
«Харви» причинил даже больший ущерб, чем ураган «Катрина», опустошивший Новый Орлеан в 2005 году, сказал губернатор в интервью Fox News. Согласно официальным оценкам Вашингтона, «Катрина» обошлась экономике США в $125 млрд.
Между тем глава Федерального агентства по чрезвычайным ситуациям Брок Лонг предупредил, что пострадавшим от наводнения штатам не стоит рассчитывать на то, что их счета оплатит Вашингтон, сообщает BBC. Ураган «Харви» должен стать тревожным звонком для местных чиновников, утверждает Лонг.