Հայաստանում համաձայն են Լավրովի հայտարարության հետ. խնդիրը Ադրբեջանն է. հարցազրույց Շավարշ Քոչարյանի հետ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն Aysor.am–ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը խախտելու է ցանկացած նոր պարտավորություն, սակայն Երևանը շահագրգիռ է հավասար և անբաժան անվտանգության տարածքի ձևավորման հարցում, ինչպես ավելի վաղ դրա մասին նշել էր Ռուսաստանի արտգործնախարարը: ՀՀ փոխարտգործնախարարը նաև կարծում է, որ Միացյալ Նահանգներն ու Ռուսաստանը ԼՂ կարգավորման հարցում հակասություններ չունեն և գործում են միասնական:
- Պարոն Քոչարյան, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ եթե Արևմուտքն ընդուներ Մոսկվայի առաջարկը՝ ձևավորել Եվրաատլանտյան և Եվրասիական տարածաշրջաններում հավասար անվտանգության տարածք, ապա շատ հակամարտություններ, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում և Մերձդնեստրում, վաղուց կարգավորված կլինեին: Ձեր մեկնաբանությունը...
- Մենք շահագրգիռ ենք հավասար և անբաժան անվտանգության տարածքի ձևավորման հարցում: Եթե այդ տարածքը ձևավորվի և Ադրբեջանը միանա դրան, ապա վերջինս համապատասխան պարտավորություններ կստանձնի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Սակայն բոլորի համար ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն այն պետությունը չէ, որը հարգում է իր որևէ միջազգային պարտավորություն: Ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելը և ինքնորոշման իրավունքը հարգելը բխում են Ադրբեջանի՝ ՄԱԿ Կանոնադրությամբ և Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտով ստանձնած պարտավորություններից: Բացի այդ, անդամակցելով Եվրոպայի խորհրդին՝ Ադրբեջանը պարտավորվել է շարունակել ջանքերը հակամարտությունը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու ուղղությամբ: Ավելին, հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը բխում է Ադրբեջանի՝ ռազմական գործողությունների դադարեցման, զինադադարի հաստատման և զինադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ 1994-1995թթ. եռակողմ՝ Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան, համաձայնագրերով ստանձնած պարտավորություններից:
Իր գործողություններով Ադրբեջանն արդեն իսկ վաղուց ապացուցել է, որ հակադրվում է միջազգային իրավունքին, գործում է հակառակ միջազգային հանրության, այդ թվում՝ համանախագահող երկրների հորդորների և պահանջների, և անխուսափելի է, որ իր կողմից ստանձնած ցանկացած նոր պարտավորություն արժանանալու է նախորդների ճակատագրին:
- Վաշինգտոնը որոշել է կրճատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի հաստիքը՝ հետագայում այդ գործառույթը փոխանցելով Պետդեպի Եվրոպական և Եվրասիական բյուրոյի փոխտնօրենի օգնականին։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ որոշումը:
- Խնդիրը գտնվում է ԱՄՆ-ում պետաշխատողների, այդ թվում՝ Պետքարտուղարության աշխատողների թվաքանակի կրճատման հարթությունում: Խնդիրն այն չէ, թե ինչպես է անվանվելու ԱՄՆ ներկայացուցիչը համանախագահությունում, քանի որ Միացյալ Նահանգները թե՛ առանձին հայտարարություններով, թե՛ համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Ֆրանսիայի հետ համատեղ բազմիցս արտահայտել է իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի առնչությամբ:
- Պարոն Քոչարյան, արդյոք Լավրովի հայտարարությունը և Պետդեպի որոշումը ի ցույց են դնում կողմերի միջև հակասությունները, մասնավորապես, ԼՂ կարգավորման հարցում: Ի՞նչ հետևանքներ դրանք կարող են ունենալ:
- Չնայած Ռուսաստանի և ԱՄՆ միջև առկա հակասությունների՝ նրանք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում առ այսօր գործում են միասնական և համագործակցաբար:

Армения согласна с заявлением Лаврова, проблема в Азербайджане: Интервью с заместителем главы МИД Армении
04/09/2017 17:01
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что Азербайджан нарушит любое новое обязательство, однако Ереван заинтересован в вопросе формирования пространства равной безопасности в Евроатлантике и Евразии, как ранее отметил глава МИД РФ. Замминистра также считает, что Соединенные Штаты и Россия в вопросе карабахского конфликта не имеют разногласий и действуют едино.
- Господин Кочарян, глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что если бы Запад принял предложение Москвы «сформировать пространство равной безопасности в Евроатлантике и Евразии», то многие конфликты, в том числе нагорно-карабахский и приднестровский, давно были бы урегулированы. Ваш комментарий…
- Мы заинтересованы в вопросе формирования пространства равной и неделимой безопасности. Если это пространство будет сформировано и Азербайджан присоединится к нему, то возьмет на себя соответствующие обязательства по исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта.
Однако для всех очевидно, что Азербайджан не то государство, которое уважает какое-либо свое международное обязательство. Отказ от силы или применения угрозы силы и уважение права на самоопределение вытекают из обязательств, взятых Азербайджаном согласно Уставу ООН и Хельсинскому заключительному акту.
Кроме того, став членов Совета Европы, Азербайджан обязался продолжить усилия в направлении исключительно мирного урегулирования конфликта. Более того, мирное урегулирование конфликта вытекает из обязательств, взятых на себя Азербайджаном по подписанным Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией трехсторонним соглашениям от 1994-1995 гг. о прекращении военных действий, установлении режима прекращения огня.
Своими действиями Азербайджан уже давно доказал, что противопоставляется международному праву, действует против призывов и требований международного сообщества, в том числе стран-посредников, и любое взятое им новое обязательство неизбежно удостоится судьбы предшествующих.
- Вашингтон решил сократить штат американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, передав в дальнейшем его функции помощнику главы Бюро по европейским и евразийским делам. Как Вы прокомментируете это решение?
- Вопрос находится в плоскости сокращения в США численности госслужащих, в том числе сотрудников Государственного департамента. Проблема не в том, как будет называться представитель США в сопредседательстве, поскольку Соединенные Штаты, как в отдельных заявлениях, так совместно с другими странами-посредниками – Российской Федерацией и Францией – неоднократно высказывали свою позицию относительно карабахского урегулирования.
- Господин Кочарян, свидетельствуют ли о разногласиях между сторонами, в частности в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявление Лаврова и решение Госдепа? Какие последствия они могут иметь?
- Несмотря на противоречия между Россией и США, в рамках Минской группы ОБСЕ они сегодня сотрудничают и действуют едино.