Ադրբեջանին զենք մատակարարելը ճիշտ չէ. Դավիթ Բաբայանը` Վլադիմիր Պուտինի հայտարարության մասին
Բազմիցս նշել ենք, որ Ադրբեջանին զենք մատակարարելը ճիշտ չէ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն` անդրադառնալով Վլադիմիր Պուտինի` հակատամարտությունների գոտի զենք չմատակարարելու վերաբերյալ հայտարարությանը:
Դիտարկմանը` արդյոք երկակի ստանդարտներ չե՞ն, երբ ուկրաինական հակամարտության դեպքում ՌԴ նախագահը կոչ է անում զենք չմատակարարել, իսկ ԼՂ հակամարտության գոտի զենքի ամենախոշոր մատակարարներից է, Դավիթ Բաբայանն արձագանքեց.
«Այնուամենայնիվ, միայն Ռուսաստանը չէ, որ զենք է մատակարարում Ադրբեջանին: Ադրբեջանին զենք են մատակարարում բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում նաև՝ Իսրայելը, Թուրքիան,Կանադան էր ուզում, նույն Ուկրաինան, Բելառուսը: Իհարկե, բիզնեսը մնում է բիզնես, բայց Ադրբեջանի պես պետությանը չպետք է զենք մատակարարվի, իսկ եթե այդ մատակարարումը տեղի է ունենում, պետք է անպայման ավելի հզոր զենք ստանա նաև Հայաստանը»:
«Եթե այս տրամաբանությանը հետևեն բոլորը, կարծում եմ, շատ լավ կլինի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման համար», - նշեց նա:

Нельзя поставлять оружие Азербайджану. Давид Бабаян о заявлении Владимира Путина
«Мы неоднократно отмечали, что поставлять оружие Азербайджану – неправильно», - заявил в  беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян, касаясь заявления Владимира Путина о том, что «поставка оружия в зону конфликта не идет на пользу умиротворению, а только усугубляет ситуацию».
На замечание, не является ли это двойным стандартом, когда в случае украинского конфликта президент РФ призывает не поставлять оружие, и при этом является самым крупным поставщиком оружия в зону нагорно-карабахского конфликта, Двавид Бабаян ответил:
«Тем не менее, Азербайджану поставляет оружие не только Россия. Азербайджану поставляют оружие различные страны, в том числе также Израиль, Турция, Канада хотела, та же Украина, Беларусь. Конечно, бизнес остается бизнесом, но такому государству, как Азербайджан, нельзя продавать оружие, а если это происходит, то Армения также должна обязательно получить более мощное оружие».
«Если все  будут придерживаться этой логики, думаю, для сохранения мира и стабильности в регионе это пойдет на пользу», - отметил он.