2018-ի ապրիլից հետո Կարեն Կարապետյանը կմնա վարչապետի պաշտոնում, Սերժ Սարգսյանը կհամակարգի Անվտանգության խորհուրդը. «Փաստ»
08/09/2017 09:56
«Փաստ»-ի հավաստի աղբյուրների պնդմամբ՝ Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը որոշող նեղ շրջանակի կողմից օրերս, վերջապես, որոշում է կայացվել, թե ով պետք է վարչապետի պաշտոնում աշխատի 2018 թվականի ապրիլից հետո, երբ լրանա Սերժ Սարգսյանի նախագահության ժամկետը։
«Որոշել է, որ վարչապետ մնա Կարեն Կարապետյանը և հիմնովին զբաղվի երկրի տնտեսությամբ։ Սերժ Սարգսյանը կհամակարգի երկրի Անվտանգության խորհուրդը՝ իր ենթակայության ներքո ունենալով ուժային կառույցներից Պաշտպանության նախարարությունը, ԱԱԾ-ն, ԱԻՆ-ը, և ԱԳՆ-ն։
Ոստիկանությունը կենթարկվի վարչապետին։ Մեր աղբյուրների հավաստմամբ, այսպիսի որոշում է կայացվել, որպեսզի երկրի ղեկավարները դուրս գան անորոշությունից և իմանան իրենց անելիքները։ Սակայն այստեղ մի կարևոր «բաց» կա։ Եթե հանկարծ, Աստված մի արասցե, պատերազմ սկսվի, այդ դեպքում գերագույն գլխավոր հրամանատարի և վարչապետի պաշտոնը կզբաղեցնի Սերժ Սարգսյանը։ Սա նույնպես արդեն վերջնականապես որոշված է»:

«Паст»: После апреля 2018 года Карен Карапетян останется на должности премьера, Серж Саргсян будет координировать Совет безопасности
08/09/2017 10:28
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что в узком кругу, определяющем внутреннюю и внешнюю политику Армении, наконец, на днях принято решение о том, кто будет работать на должности премьер-министра после апреля 2016 года, когда истечет срок президентских полномочий Сержа Саргсяна.
«Решено, что премьером останется Карен Карапетян  и основательно займется экономикой государства. Серж Саргсян будет координировать Совет безопасности, оставив в своем подчинении силовые структуры – министерство обороны, Совет национальной безопасности, МЧС и МИД.
Полиция будет подчиняться премьер-министру. Как передают наши источники, такое решение принято, чтобы руководители страны вышли из неопределенности и знали, что им предстоит делать. Однако есть важное «но». Если вдруг, не дай Бог, начнется война, то в таком случае должность верховного командующего и премьера займет Серж Саргсян. Это также решено окончательно», - отмечает издание.