Սփյուռքում Հայաստանը դիտարկում են որպես պատերազմական գոտի, պետք է փոխել այդ մոտեցումը. Զարմինե Զեյթունցյան
Մեզ համար շատ կարևոր է զբոսաշրջությունը դիտարկել ոչ միայն որպես Հայաստանին տնտեսական օգուտ բերող, այլ նաև՝քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու գրավական, Հայաստան-Սփյուռք համաժովողովին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը։
«Սփյուռքում Հայաստանի մասին տեղեկատվությունը շատ քաղաքականացված է», - Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց Զեյթունցյանը, ապա շարունակեց. «Երբ այնտեղից ես նայում, տպավորություն է, թե միայն կոնֆլիկտներ գոյություն ունեն, այստեղ միայն պատերազմական գոտի է։ Մենք հիմա մամուլի հետ աշխատում ենք այնպես անել, որ Հայաստանի մասին տեղեկատվությունը լինի հետաքրքիր և համակարգված։
Նա նշեց նաև, թե շատերի համար Հայաստան գալը համարվում է մեծ պարտք։
«Մի քանի տարի Հայաստան չեն գալիս, հետո որոշում են գալ այստեղ, իրենց պարտքը տալ, որևէ մեկին բարեգործություն անել, օգնել, իսկ դրանից հետո մտածել, թե ուր գնան, որ այդ ծանր բեռից ազատվեն։ Մտածում եմ, որ պետք է այնպիսի տեղեկատվություն ուղարկենք, որ իրենք Հայաստանն ընկալեն որպես հանգստի վայր», - հավելեց Զ. Զեյթունցյանը։

Зармине Зейтунцян: В Диаспоре Армению рассматривают как зону конфликта, необходимо изменить этот подход
«Для нас очень важно рассматривать туризм не только как экономически выгодную для Армении отрасль, но и как гарантию участия в политических процессах», - заявила в беседе с журналистами на Шестом всеармянском форуме «Армения-Диаспора» председатель Государственного комитета по туризму Зармине Зейтунцян.
«В Диаспоре информация об Армении очень политизирована», - в ответ на вопрос корреспондента Aysor.am сказала Зейтунцян, затем продолжила: «Когда смотрят оттуда, создается впечатление, будто здесь одни конфликты и только военная зона. Сейчас мы работаем с прессой над тем, чтобы информация об Армении стала более интересной и систематизированной».
Она отметила, что для многих визит в Армению считается большим долгом.
«Несколько лет не приезжают в Армению, потом решают приехать сюда, отдать свой долг, заняться благотворительностью, помочь кому-нибудь, а потом думать, куда бы еще поехать, чтобы освободиться от этого тяжелого груза. Считаю, что мы должны предоставлять такую информацию, чтобы они воспринимали Армению как место отдыха», - отметила З.Зейтунцян.