Լապշինը նշել է, թե որ երկրներն են Ադրբեջանին օգնություն տրամադրել իր գործով
Ո՞ր երկրներն են Ադրբեջանին օգնություն տրամադրել բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործով քննության ընթացքում: Այս մասին պատմել է բլոգերը puerrtto.livejournal.com իր էջում: Մասնավորապես նա գրել է.
«Ուսումնասիրելով իմ գործի՝ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հավաքած նյութերը՝  ես մեծ հետաքրքրությամբ ուշադրություն է դարձրել օտար երկրների հետ նրանց նամակագրությանը, որոնց Ադրբեջանը դիմել է «բլոգեր Լապշինի հանցագործությունների» հետաքննության հարցում օգնության խնդրանքով: Ադրբեջանը դիմել է 8 երկրի՝ Բելառուսին, Ռուսաստանին, Ուկրաինային, Մոլդովային, Վրաստանին, Իսրայելին, Թուրքիային և Իրանին: Երկրների ցանկից արդեն կարելի է ապշել, քանի որ ի՞նչ կապ ունի այստեղ 2011 թվականին Ղարաբաղ այցելության հետ Մոլդովան կամ Իսրայելը: Ւնչպես պարզ է դարձել իմ նախկին գրառումներից, խելամիտ իմաստ փնտրել հարկավոր չէ: Համառոտ  թվարկեմ, թե ինչ տեղեկատվություն են այդ երկրները տրամադրել Ադրբեջանի հարցումներին:
Երկրները, որոնք Ադրբեջանին ոչ մի տեղեկատվություն չեն տրամադրել.
1. Իսրայելը նույնիսկ ձևական պատասխան չի ուղարկել
2. Ռուսաստանը պատասխանել է, որ հարցումի ձևը սխալ է
3. Իրանն, ինչպես և Իսրայելը նույնիսկ չի էլ պատասխանել:
Երկրներ, որոնք սահմանափակ չափով ձևական պատասխաններ են տավել.
4. Մոլդովան (իմ մուտքն ու ելքը երկրից)
5. Թուրքիան (մուտքն ու ելքը):
Երկրներ, որոնք հնարավոր ամեն ինչ են ուղարկել, նույնիսկ այն, ինչ նրանցից  չեն խնդրել.
6. Բելառուս (տրամադրել է մուտքի և ելքի մասին տեղեկություններ, ինչպես նաև փաստաթղթեր Մինսկի մեկուսարանից)
7. Ուկրաինա (քաղաքացիության ստացման մասին տեղեկություն, անձնական տվյալներ, մուտքեր և ելքեր, հարևանների արձագանքներ՝ հաշվի առնելով, որ ես երբեք չեմ ապրել Ուկրաինայում)
8. Վրաստան (տեղեկություններ է տրամադրել հայ-վրացական սահմանի բոլոր հատումների, այդ թվում՝ նույն ժամանակահատվածում Հայաստանի սահմանը հատող և Լապշինին անծանոթ տասնյակ անձանց մասին տվյալներ, Բաթումում բնակարանի գնման մասին փաստաթղթեր, մուտքի և ելքի, Bank of Georgia-ում բանկային հաշվի մասին տեղեկություններ):
Երկու բառով, թե ինչ հարցումներ էր անում Ադրբեջանը.
1. Իմ մասին ամբողջ տեղեկությունն այդ երկրներից յուրաքանչյուրում (մուտք-ելք, իրավապաշտպան գործունություն, եթե իրականացնում եմ, քրեական հետապնդում, ֆիրմաների առկայություն, բանկային հաշիվներ, կնոջ և երեխաների մասին տեղեկություն)
2. Տվյալ երկրում իմ ընտանիքի անդամների մասին տեղեկություն:
Ռեզյումե
Ադրբեջանի հետ համագործակցության հարցում ամենամեծ ակտիվությունը ցուցաբերել են այն երկրները, որոնք Ադրբեջանից նավթ և վարկեր են ստանում: Կարծում եմ նաև, որ Հայաստանի (և բոլոր մյուս երկրների) քաղաքացիները, որոնք Վրաստանում անշարժ գույք են գնում, պետք է հաշվի առնեն, որ ամբողջ տեղեկատվությունը կարող է փոխանցվել երրորդ երկրներին, ընդ որում՝ առանց ձեր իմացության»:

Лапшин указал на страны, оказавшие и Азербайджану помощь в следствии по его делу
Какие страны оказали Азербайджану помощь в следствии по делу блогера Александра Лапшина? Об этом рассказал блогер на совей странице в puerrtto.livejournal.com. В частности, он пишет:
«Изучая материалы своего дела в 11(!) томах, собранных Генпрокуратурой Азербайджана, я с большим интересом просматривал их переписку с зарубежными странами, к которым те обращались с просьбой о помощи в расследовании «преступлений блогера Лапшина».
Азербайджан обратился в 8 стран: Беларусь, Россия, Украина, Молдова, Грузия, Израиль, Турция, Иран. Список стран уже способен удивить, ибо причем тут к поездке в 2011 году в Карабах... Молдова, или Израиль? Впрочем, из статьи «Умирающая бакинская интеллигенция» становится понятным, что здравый смысл искать не следует. Так вот, кратко перечислю, какую информацию эти страны предоставили на запросы Азербайджана.
Страны, пославшие Азербайджан лесом:
1. Израиль - не удостоил их даже формального ответа,
2. Россия - ответила, что запрос подан не по форме,
3. Иран - как и Израиль не удостоил их даже ответа
Страны, ограничившиеся очень краткими формальными ответами:
4. Молдова (мои въезды и выезды из страны),
5. Турция (въезды и выезды)
Страны, выславшие все, что только возможно, даже то, что у них не просили:
6. Беларусь (въезды-выезды, документы из минского СИЗО-1),
7. Украина (получение гражданства, анкетные данные, въезды-выезды, отзывы соседей(!) с учетом того, что я никогда не жил на Украине - бред),
8. Грузия (все пересечения грузино-армянской границы включая данные по десяткам неизвестных мне людей в то же время пересекавших границу в Армению, документы о покупке квартиры в Батуми, въезды-выезды, информация о банковском счете в Bank of Georgia)
В двух словах, Азербайджан запрашивал следующее:
1. Вся информация на меня в каждой из этих стран (въезды-выезды, правозащитная деятельность если таковая есть, уголовное преследование, наличие фирм, банковских счетов, жен-детей),
2. Вся информация на членов моей семьи в данных странах.
Резюме
Из списка стран, проявивших самую большую активность в сотрудничестве с Азербайджаном в помощи их расследования в отношении посещения мной в 2011 Нагорного Карабаха выделяются страны, получающие от Азербайджана нефть и кредиты. Также, думаю, что гражданам Армении (и всем остальным) покупающим в Грузии недвижимость следует иметь в виду, что вся информация может быть передана третьей стране, причем без вашего ведома».