Ամատունի Վիրաբյանը իր բարեկամներին պաշտոններ է նվիրում. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով, Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը տարբեր ժամանակներում իր բարեկամներին իր ենթակայության տակ գտնվող ՊՈԱԿ-ներում պաշտոնների է նշանակել: Օրինակ՝ եղբոր որդուն Հայկ Վիրաբյանին, նշանակել է Ստեփանավանի արխիվի տնօրեն, մյուս ազգականին՝ Իսահակ Վիրաբյանին էլ այլ աշխատանքի է նշանակել՝ կրկին արխիվում:
«Հայկը գիտությունների թեկնածու է, արխիվին քաջ ծանոթ է, արխիվային մասնագիտություն է ստացել: Եղբորս տղան, որ գիտությունների թեկնածու է իրավունք չունի՞ աշխատել», - թերթի հետ զրուցում ասել է Ամատունի Վիրաբյանը:
Հարցին՝ Իսահակ Վիրաբյանը որտե՞ղ է աշխատանքի անցել, Ամատունի Վիրաբյանը պատասխանել է, որ Իսահակ Վիրաբյանը Երևանում է աշխատում:

«Айкакан жаманак»: Аматуни Вирабян раздает должности своим родственникам
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян в разные времена назначал своих родственников на должности в возглавляемом им ведомстве. К примеру, племянника – Айка Вирабяна, назначил директором архива Степанавана, другого родственника – Исаака Вирабяна – устроил на другую работу, опять в архиве.
«Айк – кандидат наук, хорошо знаком с архивом, он специалист архивного дела. Если сын моего брата кандидат наук, он что не имеет права работать», - заявил Аматуни Вирабян в беседе с корреспондентом издания.
На вопрос, а где работает Исаак Вирабян, Аматуни Вирабян ответил, что Исаак Вирабян работает в Ереване.