Հայաստանի և Վրաստանի միջև առևտրատնտեսական ներուժն ամբողջությամբ չի օգտագործվում. Արա Բաբլոյան
Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 26-ին հանդիպել է Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մասնավորապես խոսել են երկու երկրների տնտեսական փոխհարաբերությունների զարգացման մասին:
«Հայաստանն ու Վրաստանը միջազգային ինտեգրման տարբեր ուղիներ են ընտրել, սակայն դա չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ մեր երկրների փոխգործակցության զարգացման համար. այն կարող է լրացնել ու դրական ազդեցություն ունենալ ոչ միայն տնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման, այլ նաեւ տարածաշրջանային համագործակցության առավել ընդլայնման համար»,-ասել է ԱԺ նախագահը։
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանի ու Վրաստանի միջեւ ձեւավորվել են տնտեսական գործընկերության հստակ ուղղություններ, որոնք մասնավորապես ներառում են տրանսպորտի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսական ապրանքների վերամշակման ոլորտները:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է ապակենտրոնացված համագործակցության խորացման կարևորությունը: Որպես երկրների տարածաշրջանների փոխգործակցության լավ օրինակ՝ Արա Բաբլոյանը նշել է Աջարիայի և Լոռու մարզի միջև կապերը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն, այնուամենայնիվ, արձանագրել է, որ առևտրատնտեսական ներուժն ամբողջությամբ չի օգտագործվում:
Արա Բաբլոյանը հավաստիացրել է, որ խորհրդարանականները պատրաստ են հանդես գալ օրենսդրական անհրաժեշտ նախաձեռնություններով՝ կոնկրետ բնագավառների խնդիրները լուծելու համար: Խորհրդարանի ղեկավարի կողմից կարևորվել է Վերին Լարս սահմանային անցակետի անխափան գործունեությունը, որը հատկապես այս ժամանակահատվածում Հայաստանից գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման հիմնական եւ առավել նախընտրելի ճանապարհն է:
Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին նշել է, որ առկա 400 միլիոն դոլար կազմող առեւտրաշրջանառության ծավալներն անհրաժեշտ է մեծացնել: Վրաստանի վարչապետն ընդգծել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կարևորությունը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին երկկողմ համագործակցության զարգացման համար առավել կարեւոր ոլորտներից հատկապես առանձնացրել է զբոսաշրջությունը: Ըստ նրա՝ հաշվի առնելով երկու երկրների հարուստ պատմամշակութային ժառանգությունը՝ անհրաժեշտ է պատրաստել համատեղ տուրիստական փաթեթներ:
Վարչապետը միաժամանակ հավաստիացրել է, որ Վրաստանը բաց է բարեկամ Հայաստանի հետ քննարկելու համագործակցության զարգացման հնարավորությունները ցանկացած ոլորտում:

Торгово-экономический потенциал между Арменией и Грузией недостаточно используется – Ара Баблоян
Находящаяся с официальным визитом в Грузии делегация во главе с председателем парламента Армении Ара Баблояном 26 сентября встретилась с премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили. В ходе встречи стороны, в частности, говорили о развитии экономических взаимоотношений.
Спикер Национального Собрания Армении подчеркнул: «Армения и Грузия избрали различные пути международной интеграции, однако это не может стать препятствием для развития взаимодействия наших стран – оно может дополнить и оказать позитивное влияние не только на дальнейшее углубление экономических отношений, но и на еще большее расширение регионального сотрудничества».
А.Баблоян также отметил, что за последние годы между Арменией и Грузией сформировались четкие направления экономического партнерства, которые, в частности, включают сферы транспорта, энергетики, туризма, переработки сельскохозяйственных продуктов.
Спикер парламента особо выделил важность углубления децентрализованного сотрудничества. В качестве удачного примера регионального сотрудничества А.Баблоян привел связи между Аджарией и Лори. В то же время спикер НС констатировал недостаточное использование торгово-экономического потенциала. А.Баблоян заверил, что для решения проблем конкретных сфер парламентарии готовы выступить с необходимыми законодательными инициативами. Он подчеркнул важность бесперебойной работы КПП Верхний Ларс, который особенно в этот период является основным и наиболее предпочтительным путем вывоза сельскохозяйственной продукции из Армении.
Премьер-министр Грузии Г.Квирикашвили отметил, что существующие объемы товарооборота в 400 млн. долларов следует увеличить. Грузинский премьер подчеркнул важность взаимных визитов на высоком уровне.
В качестве одну из важнейших сфер для развития двустороннего сотрудничества премьер Грузии отметил туризм. По словам Квирикашвили, учитывая богатое историко-культурное наследие двух стран, необходимо подготовить совместные туристические пакеты.
Премьер-министр заверил, что Грузия открыта к обсуждению с дружественной Арменией возможностей развития сотрудничества в любой области.