Իրաքն ունի էելկտրաէներգիայի պակաս, կքննարկվի Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի արտահանման հարցը
26/09/2017 16:15
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, Իրաքի գյուղատնտեսության նախարար Ֆալահ Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է Իրաքի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և վստահություն հայտնել, որ Երևանում տեղի ունեցած հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը կնպաստի երկկողմ կապերի սերտացմանն ու ամրապնդմանը:
Կարեն Կարապետյանը հեռանկարային է համարել գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, կրթության ոլորտներում համագործակցությունը: «Մենք պետք է մաքսիմալ քայլեր ձեռնարկենք՝ երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճ ապահովելու համար, քանի որ դրա համար մեծ ներուժ ունենք»,- նշել է կառավարության ղեկավարը՝ կարևորելով միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքն ու առևտրային պալատների միջև փոխգործակցության սերտացումը:
Ֆալահ Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբին Կարեն Կարապետյանին է փոխանցել Իրաքի վարչապետի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները՝ համոզմունք հայտնելով, որ Երևանում կայացած միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը կնպաստի Հայաստանի ու Իրաքի միջև ավելի ամուր և խորը հարաբերությունների ձևավորմանը: Նա ընդգծել է, որ պատրաստ են ամեն ինչ անել՝ նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար, ինչը, նրա խոսքով, թույլ կտա կտրուկ ավելացնել երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալները:
«Մենք շահագրգռված ենք ներմուծել հայկական մրցունակ և որակյալ գյուղատնտեսական և այլ ապրանքներ: Իրաքն ունի էելկտրաէներգիայի պակաս, և մենք կարող ենք քննարկել նաև Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի արտահանման հարցը»,- ասել է միջկառավարական հանձնաժողովի իրաքյան կողմի համանախագահը: Նա կարևորել է նաև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցությունն ու իրաքցի ուսանողների՝ հայաստանյան բուհերում ուսում ստանալու համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման հարցը: Այդ առումով Ֆալահ Հասան Զիդան ալ-Լուհայիբին անհրաժեշտ է համարել դիտարկել վիզային ռեժիմի դյուրացման հնարավորությունները:
Վարչապետ Կարապետյանը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջև ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները հնարավորինս արագ կյանքի կկոչվեն՝ ի շահ երկու ժողովուրդների:

Премьер-министр Армении обсудил с министром сельского хозяйства Ирака возможности увеличения двустороннего товарооборота
26/09/2017 17:30
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня делегацию во главе с сопредседателем армяно-иракской межправительственной комиссии, министром сельского хозяйства Ирака Фалахом Зейданом.
Премьер отметил важность последовательного развития отношений с Ираком и выразил уверенность, что состоявшееся в Ереване заседание армяно-иракской межправительственной комиссии поспособствует сближению и укреплению двусторонних связей.
Карен Карапетян отметил перспективность сотрудничества в сфере сельского хозяйства, энергетики, туризма и образования. «Мы должны предпринять максимальные шаги для обеспечения роста объемов товарооборота между двумя странами, поскольку для этого имеется большой потенциал», - сказал глава правительства, отметив важность активной деятельности межправительственной комиссии и сближения взаимодействия между торговыми палатами.
Фалах Зейдан передал Карену Карапетяну теплые приветствия и пожелания премьер-министра Ирака, выразив уверенность, что состоявшееся в Ереване заседание армяно-иракской межправительственной комиссии поспособствует формированию более крепких и глубоких отношений между Арменией и Ираком. Он подчеркнул, что готов сделать все для реализации достигнутых в ходе заседания договоренностей, что позволит увеличить объемы двустороннего товарооборота.
«Мы заинтересованы в импорте армянских конкурентоспособных и качественных сельскохозяйственных и других товаров. В Ираке ощущается нехватка электроэнергии и мы можем обсудить вопрос экспорта производимой в Армении электроэнергии», - заявил сопредседатель межправительственной комиссии. Он подчеркнул также важность создания благоприятных условий для сотрудничества в сфере туризма и обучения иракских студентов в армянских вузах. В данном контексте Фалах Зейдан подчеркнул необходимость рассмотрения возможности упрощения визового режима.
Премьер Карен Карапетян выразил уверенность, что достигнутые между двумя государствами договоренности по возможности быстро будут претворены в жизнь в интересах двух народов.