ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը հուսով է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կնպաստի վստահության ամրապնդմանը
27/09/2017 11:35
ՄԱԿ-գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունում է սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու  Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը, և իր աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, հայտարարել է գլխավոր քարտուղարի  պաշտոնական ներկայացուցիչը Շտեֆան Դյուժարիկը:
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն իր աջակցությունն է հայտնում համանախագահների  աշխատանքներին ուղղված լարվածության թուլացմանը  և բանակցային գործընթացի վերականգմանը: Գլխավոր քարտուղարը հույս ունի, որ նախագահների մակարդակով հանդիպումը կնպաստի  երկու կողմերի միջև վստահության ամրապնդմանը  և կձևավորի անհրաժեշտ քաղաքական կամք՝ առանցքային հարցերի վերաբերյալ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու վերաբերյալ», - ասված է հայտարարության մեջ:

Генсек ООН надеется, что встреча президентов Армении и Азербайджана будет способствовать укреплению доверия
27/09/2017 11:21
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутереш приветствует состоявшуюся 23 сентября в Нью-Йорке встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедъярова и выражает поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, заявил официальный представитель генсека Стефан Дюжаррик.
«Генсек ООН выражает поддержку работе сопредседателей в направлении деэскалации напряженности и возобновления переговорного процесса. Генсек надеется, что запланированная на уровне президентов встреча будет способствовать укреплению доверия между сторонами и стимулированию необходимой политической воли в вопросе поиска компромиссных решений по ключевым вопросам», – говорится в заявлении.