Արցախում Ազգային ժողովի պատգամավորը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
Սեպտեմբերի 28-ին թիվ 6 ընտրատարածքի Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավոր, «Հայրենիք» խմբակցության անդամ Իվան Խորենի Ավանեսյանը ներկայացրել է հրաժարականի մասին դիմում:
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 138-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ եթե պատգամավորը մեկ շաբաթվա ընթացքում գրավոր դիմումով հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն և ուղարկվում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված», - հայտարարությամբ է հանդես եկել Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։

Депутат парламента Арцаха представил заявление о сложении мандата
Депутат Национального собрания Республики Арцах Иван Аванесян подал заявление о сложении мандата. Об этом заявил сегодня председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян.
«28 сентября депутат НС от избирательного округа №6, член фракции „Родина”  Аванесян Иван Хоренович, согласно части 1-й статьи 137-й и части 1-й статьи 138-й закона "Регламент Национального собрания", подал заявление об отставке.
Согласно части 2-й статьи 138-й закона "Регламент Национального собрания", если депутат подачей письменного заявления в течение одной недели не отзывает своего заявления об отставке, тогда составляется протокол о прекращении его полномочий, который направляется в Центральную избирательную комиссию. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола», - отмечается в заявлении А.Гуляна.