Կարեն Կարապետյան. Կառավարությունը պատրաստ է խթանել հայ-ղազախական գործարար կապերը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության առաջին փոխվարչապետ Ասկար Մամինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կառավարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի և Ղազախստանի միջև համագործակցության զարգացման համատեքստում վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է բոլոր մակարդակներում պաշտոնական հաճախակի փոխայցերը և քննարկումները:
«Մենք պատրաստ ենք դիվերսիֆիկացնել և զարգացնել առևտրատնտեսական համագործակցությունը, պատրաստ ենք խթանել հայ-ղազախական գործարար կապերը», - նշել է կառավարության ղեկավարը: Կարեն Կարապետյանը հեռանկարային է համարել տնտեսության մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության խորացումը՝ նշելով, որ առկա է համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու լուրջ ներուժ:
Ղազախստանի փոխվարչապետ Ասկար Մամինի խոսքով՝ Ղազախստանը ևս հետաքրքրված է Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացմամբ և պատրաստ է առարկայորեն քննարկել համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
«Լիովին համակարծիք եմ Ձեզ հետ: Մենք պատրաստ ենք և հենց այդ նպատակով էլ եկել ենք Հայաստան», - ասել է Ասկար Մամինը: Նա ներկայացրել է ՀՀ և ՂՀ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկված հարցերի շրջանակը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Զրուցակիցները կարևորել են միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ ու գործնական աշխատանքը, անդրադարձել են նաև երկու երկրների միջև տրանսպորտային հաղորդակցության կազմակերպման և լոգիստիկ սխեմաների մշակման հարցին: Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ շարունակել ակտիվ շփումներն ու պարբերաբար անհրաժեշտ տեղեկատվություն փոխանակել:

Карен Карапетян: Правительство готово стимулировать армяно-казахские бизнес-связи
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня делегацию во главе с первым заместителем премьер-министра Казахстана Аскаром Маминым, сообщает пресс-служба правительства Армении.
В контексте развития сотрудничества между Арменией и Казахстаном Карен Карапетян отметил важность частых взаимных визитов и обсуждений на всех уровнях.
«Мы готовы диверсифицировать и развивать торгово-экономическое сотрудничество, готовы стимулировать армяно-казахские бизнес-связи», - сказал глава правительства. Карен Карапетян отметил перспективность углубления взаимодействия в ряде сфер, подчеркнув, что для инициирования совместных программ есть серьезный потенциал.
По словам Аскара Мамина, Казахстан также заинтересован в активизации торгово-экономических связей с Армении и готов к предметному обсуждению возможностей реализации совместных программ.
«Полностью согласен с Вами. Мы готовы и приехали в Армению именно с этой целью», - заявил Аскар Мамин. Он представил круг вопросов, обсужденных на заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Казахстаном, и достигнутые договоренности.
Собеседники подчеркнули важность активной деятельности межправительственной комиссии, обратились также к вопросу организации транспортного сообщения между двумя государствами и разработке логистических схем. Стороны достигли договоренности продолжать активные контакты и постоянно обмениваться необходимой информацией.