Պլանավորել ընդամենը 3.2 տոկոս տնտեսական աճ, հետո գերակատարել, բավականին հաճելի է հնչում. Տնտեսագետ
Պլանավորել ընդամենը 3.2 տոկոս տնտեսական աճ և հետո դա գերակատարել, բավականին հաճելի է հնչում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Մեսրոպ Առաքելյանըч անդրադառանալով ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի հայտարարությանը, թե մինչև տարեվերջ նախատեսված 3,2 տոկոսի փոխարեն կլինի 4,3 տոկոս տնտեսական իրական աճ։
«Հաշվի առնելով մեր տնտեսության փոքր ծավալները և այն խնդիրները, որ առկա են, նույնիսկ 6 տոկոս տնտեսական աճի պայմաններում, մենք որևէ լուրջ ձեռքբերում չենք ունենա», - ասաց նա։
Առաքելյանի խոսքով՝ համախառն ներքին արդյունքը 10 միլիարդ դոլարի շրջանակում է, և այդ 3 կամ 4 տոկոս տնտեսական աճն իրենից ենթադրում է, որ տարվա ընթացքում մոտավորապես 300 միլիոն դոլարից ավելի արժեք է ստեղծվել երկրում, որը բավականին փոքր թիվ է Հայաստանի հնարավորությունների շրջանակում։
«Իսկ դրա արդյունքը բյուջետային մուտքերի, եկամուտների կամ հասարակության բարեկեցության վրա շատ չնչին է, հետևաբար, նման ցուցանիշներ ամրագրել և հետո դրանք գերակատարել, չեմ կարծում, որ կարելի է լուրջ ձեռքբերում համարել։ Չմոռանանք, որ 2016 թվականը տնտեսական առումով բավականին բարդ տարի էր, և այն փակեցինք զրոյական աճով, հիմա, 2016 թվականի համեմատ 4 տոկոս աճ ապահովելն իրականում շատ ավելի հեշտ է», - նշեց Մեսրոպ Առաքելյանը։
Քաղաքացիների կյանքի որակում, ըստ տնտեսագետի, սպասվելիք տնտեսական աճից փոփոխություն չի լինի, քանի որ, ըստ նրա, հասարակությունը տարեցտարի ավելի վատ է ապրում։
«Դրա գլխավոր ցուցիչը արտագաղթն է, իսկ այս պահին արտագաղթի գլխավոր գործոնը սոցիալական է։ Եթե 90-ականներին պատերազմն էր, այսօր մարդիկ ուղղակի չեն կարողանում իրենց օրվա հացը վաստակել։ Ավելի լավ է տնտեսական աճը լինի բավականին ցածր, սակայն ունենա էական ազդեցություն հասարակության բարեկեցության վրա, քան ընդամենը մեկ-երկու ճյուղի, մեկ-երկու ընկերության տնտեսական գործունեության աճի հաշվին ապահովել նման տնտեսական աճ», - ասաց Մեսրոպ Առաքելյանը։

Ожидаемый экономический рост не повлияет на качество жизни граждан – экономист
Планировать всего 3.2% экономический рост и потом перевыполнять этот показатель – звучит довольно приятно, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Месроп Аракелян, касаясь заявления министра финансов Вардана Арамяна о том, что вместо предусмотренного 3,2% роста до конца года будет зафиксирован реальный 4,3 % экономический рост.
«Учитывая маленькие объемы экономики и нынешние проблемы, даже в условиях 6% экономического роста, мы не будем иметь каких-либо серьезных достижений», - сказал он.
По словам Аракеляна, внутренний валовой продукт составляет около 10 млрд. долларов, и эти 3 или 4 процента экономического роста предполагают, что в течение года создано ценностей приблизительно в размере более 300 млн. долларов, что довольно маленькая цифра в условиях возможностей Армении.
«А его результат на поступления бюджета, доходы или благосостояние народа очень незначительный, следовательно, фиксировать подобный показатель и потом перевыполнять его, на мой взгляд, нельзя считать серьезным достижением. Не следует забывать, что 2016 год в экономическом плане был довольно сложным, и мы его закрыли с нулевым ростом. Сейчас по сравнению с 2016 годом обеспечение 4% роста в действительности намного легче», - отметил Месроп Аракелян.
По словам экономиста, в качестве жизни граждан от ожидаемого экономического роста изменений не будет, поскольку общество с каждым годом живет все хуже.
«Главный показатель этого – миграция, а в настоящее время главный фактор миграции социальный. Если в 90-х была война, то сегодня люди просто не могут заработать на хлеб насущный. Лучше, чтобы экономический рост был довольно низким, но оказывал значительное влияние на благосостояние общества, чем обеспечивать подобный экономический рост всего за счет роста одной-двух отраслей, экономической деятельности одной-двух компаний», - заявил Месроп Аракелян.