Միակ տեղը, որտեղ փողը չպիտի ափսոսաս, մարզչին տված գումարն է. Հրաչյա Ռոստոմյան
Ֆուտբոլի զարգացման հարցում խնդիրները շատ են, պարտությունները՝ ցավալի, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը։
«Ես՝ ինքս, լինելով թաղային մարզաձևի ներկայացուցիչ, շատ ծանր եմ տանում, որ թաղային մարզաձևը զարգացած չէ», - նշեց նախարարը։
Վերջինս ընդգծեց, որ Հայաստանում թաղային սպորտը կարելի է զարգացնել, եթե լինի ուշադրություն, սրտացավ մոտեցում և պրոֆեսիոնալների համալրում։ Մատնանշելով բասկետբոլում եղած հաջողությունները՝ Հրաչյա Ռոստոմյանն ընդգծեց, որ կարելի է ստանալ վերը նշվածների համադրությունն ու հաջողության հասնել։
«Մարզչի դերը ևս շատ կարևոր է։ Մարզիչը պետք է բարձրակարգ լինի։ Նա կարող է միջին թիմից, միջին խաղացողներից սուպեր թիմ սարքել և հակառակը։ Միակ տեղը, որտեղ փողը չպիտի ափսոսաս, մարզչին տված գումարն է, և մենք դա ապացուցեցինք։ Ճանապարհն ու ձևն էլ ենք ցույց տվել, մնացածն էլ հաջորդ դասին», - հավելեց նախարարը։

Грачья Ростомян: Заработная плата тренера – единственное, на что нельзя жалеть деньги
В вопросе развития армянского футбола есть много проблем, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами министр спорта и по делам молодежи Грачья Ростомян.
«Я сам, будучи представителем этого вида спорта, очень тяжело переживаю, что у нас не развит дворовый футбол», - отметил министр.
Он подчеркнул, что дворовый спорт в Армении можно развивать, если к нему будет проявляться внимание, заботливый подход и участие профессионалов. Отметив успехи в баскетболе, Грачья Ростомян подчеркнул, что можно сочетать вышеуказанные факторы и достичь успеха.
«Роль тренера очень важна. Тренер должен быть высокого класса. Он может сделать из средней команды и средних игроков суперкоманду и наоборот. Это единственное, на что нельзя жалеть деньги, и мы это доказали. Показали способ и путь достижения этого, остальное – на следующем уроке», - добавил министр.