Միացյալ Թագավորությունը ցանկանում է տեսնել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ լուծում. Ալան Դանքն
Միացյալ Թագավորությունը շարունակական աջակցություն կցուցաբերի ՀՀ կառավարությանը և այն սահմանադրական փոփոխություններին, որոնք երկիրը տանում են դեպի խորհրդարանական ժողովրդավարություն, Հայաստան կատարած այցելության մասին տեսաուղերձում ասել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Ալան Դանքնը։
«Ես ակնկալում եմ Հայաստանը տեսնել որպես շատ ուժեղ և բարեկեցիկ երկիր: Ես հայտարարեցի մի բանի մասին, որն էլ ավելի կմիավորի մեր կառավարություններին: Խոսքը տարեկան չորս միլիոն ֆունտի մասին է, այս և հաջորդ տարիների համար, որը կտրամադրվի «Լավ կառավարման հիմնադրամ»-ից՝ օգնելով Հայաստանին դեպի ավելի լավ կառավարում ընթանալու իր ճանապարհին», - նշել է նա։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին՝ Դանքնը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը ցանկանում է տեսնել տևական, խաղաղ լուծում։
«Ես վերահաստատեցի Միացյալ Թագավորության շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ովքեր աշխատում են այս ուղղությամբ», - ասել է նա։
«Մինչ Հայաստան գալս ես լսել էի հայերի լեգենդար հյուրընկալության մասին, և ուրախ եմ ասել, որ վերջին մեկ-երկու օրերի ընթացքում վայելում էի այդ հյուրընկալությունը: Շատ կցանկանայի ևս մեկ անգամ իմ շնորհակալությունը հայտնել այն ընդունելության համար, որ ունեցա այստեղ: Ու քանի որ հասցրել եմ նաև մի քանի բան սովորել, կցանկանայի ասել՝ «Ես շատ ուրախ էի Հայաստանում գտնվել», - հավելել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարարը։

Соединенное Королевство хочет видеть мирное решение карабахского конфликта – Алан Дункан
Соединенное Королевство окажет последовательную поддержку правительству Армении и тем конституционным изменениям, которые ведут страну к парламентской демократии, заявил в видеообращении о совершенном в Армению визите государственный министр Соединенного Королевства по делам Европы и Америки Алан Дункан.
«Я ожидаю, что Армения станет очень сильной и процветающей страной. Я заявил о том, что еще больше объединит наши правительства. Речь идет о четырех миллионах фунтов стерлингов в год за этот и последующие годы, которые предоставит «Фонд хорошего управления», помогая Армении на пути к лучшему управлению», - отметил он.
Касаясь проблемы Нагорного Карабаха, Алан Дункан отметил, что Соединенное Королевство хочет видеть долгосрочное мирное решение.
«Я подтвердил неизменную поддержку Соединенного Королевства сопредседателям Минской группы ОБСЕ, которые работают в этом направлении», - сказал он.
«До приезда в Армению я слышал о легендарном гостеприимстве армян и рад сказать, что в течение последних одного-двух дней я наслаждался этим гостеприимством. Очень хотел бы вновь поблагодарить за тот прием, которого удостоился здесь. Хотел бы сказать: "Я был очень рад находиться в Армении"», - заявил государственный министр Соединенного Королевства по делам Европы и Америки.