Շվեյցարիայում աճուրդից հանել են Այվազովսկու՝ Ռուսաստանից գողացված կտավը
Շվեյցարական աճուրդում հայտնաբերվել է հայ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու կտավը, որը Ռուսաստանում գողացվել է 1976 թվականին, հայտնել է Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Տվյալներ են ստացվել, որ Շվեյցարիայի տարածքում KOLLER  աճուրդային տան վաճառքի ժամանակ ներկայացվել է Հովհաննես Կոնստանտինի Այվազովսկու «Ռեվելի տեսարանը» կտավը, որը նկարվել է 1845 թվականին (օրիգինալ անվանումը՝ «Ծով»): Ավելի քան մեկ միլիոն դոլար գնահատված կտավը հեռացվել է աճուրդից», - ասել է նա:
Վոլկի խոսքով՝ կտավը գողացվել է «Դմիտրովսկի կրեմլ» թանգարան-արգելոցից: Այժմ ՌԴ ՆԳՆ-ն և Շվեյցարիան աշխատում են կտավը Ռուսաստան վերադարձնելու ուղղությամբ:

В Швейцарии сняли с торгов картину Айвазовского, похищенную в России
Картину Ивана Айвазовского »Вид на Ревель» (оригинальное название — «Море»), похищенную в России еще в 1976 году, сняли с торгов в Швейцарии, сообщила журналистам в пятницу официальный представитель МВД РФ Ирина Волк,  передает РИА Новости.
«Были получены данные, что на территории Швейцарии на торгах аукционного дома Koller выставлена картина И.К. Айвазовского «Вид на Ревель», написанная в 1845 году (оригинальное название — «Море»). (Картина) оценочной стоимостью более миллиона долларов была снята с аукционных торгов», — сказала она.
По ее словам, произведение было украдено из собрания музея-заповедника «Дмитровский кремль» в 1976 году. Сейчас МВД РФ проводит с Швейцарией работу по возвращению картины в Россию.