Կառավարությունում քննարկվել են Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տնտեսական համագործակցության ակտիվացման հեռանկարները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության (ԵԱՀ) ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարար Սահար Նասրի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է Տնտեսական, գիտական և տեխնիկական համագործակցության հարցերով հայ-եգիպտական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 5-րդ նիստի շրջանակում:
Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ պատվիրակության այցը նոր լիցք կհաղորդի թե՛ հայ-եգիպտական հարաբերությունների զարգացմանը, և թե՛ միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին: Վարչապետը ողջունել է բարեկամ Եգիպտոսի տնտեսական հաջողությունների ապահովման գործում նախարար Նասրիի ակտիվ դերակատարությունը և նշել, որ առկա են անհրաժեշտ նախադրյալները՝ երկկողմ համագործակցությունը ակտիվացնելու համար: «Առավելագույնս ուշադիր ենք լինելու մեր երկու երկրների հարաբերությունների ակտիվացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին, և միջկառավարական հանձնաժողովի այսօրվա նիստը, որը վերջին անգամ տեղի էր ունեցել 2005 թ., լավ առիթ է, որպեսզի նոր լիցք հաղորդենք փոխգործակցությանը», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը լավ հարթակ է ոչ միայն տեղական, այլև երրորդ շուկաներում ներդրումային ծրագրեր նախաձեռնելու համար:
Եգիպտոսի ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարարը գոհունակություն է հայտնել այսօր կայացած միջկառավարական հանձնաժողովի 5-րդ նիստի շրջանակում համատեղ քննարկումների ընթացքից, արդյունքներից և ձեռք բերված պայմանավորվածություններից: «Մենք քննարկել ենք բոլոր այն ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում՝ տնտեսություն, զբոսաշրջություն, մշակույթ, կրթություն, առողջապահություն: Դրա նպատակը մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական և ներդրումային հարաբերությունների հետագա խորացումն է», - ասել է Սահար Նասրը:
Նշելով, որ ծանոթ է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների ծրագրին՝ նախարար Նասրը տեղեկացրել է, որ Եգիպտոսի տնտեսական համակարգում ևս այժմ լուրջ ռեֆորմներ են տեղի ունենում, նոր մոտեցումներ և ծրագրեր են մշակվում, և միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը հենց այս շրջանում անցկացնելը տնտեսական համագործակցությունը խթանելու բավական հարմար առիթ է:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացման հետագա քայլերի, ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում, գործակցության և զբոսաշրջության ոլորտում առկա ներուժի լիարժեք իրացման հնարավորությունների, ճանաչողական փոխայցեր կազմակերպելու և այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստից հետո կայանալիք գործարար համաժողովը ևս արդյունավետ հարթակ է՝ երկու երկրների ներդրումային հնարավորություններին ծանոթանալու և առարկայական ծրագրերը քննարկելու համար:

В правительстве обсудили перспективы активизации экономического сотрудничества между Арменией и Египтом
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня делегацию во главе с министром инвестиций и международного сотрудничества Египта Сахаром Насром, которая находится в Ереване в рамках 5-го заседания Армяно-египетской межправительственной комиссии по экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
По словам Карена Карапетяна, визит делегации придаст новый импульс как развитию армяно-египетских отношений, так и деятельности межправительственной комиссии. Премьер приветствовал активную роль министра в обеспечении экономических успехов дружественного Египта и отметил, что имеются все необходимые предпосылки для активизации двустороннего сотрудничества. «Мы будем максимально внимательны ко всем инициативам, направленным на активизацию отношений двух государств. Сегодняшнее заседание межправительственной комиссии, которое в последний раз состоялось в 2005 году, хороший повод, чтобы придать новый стимул взаимодействию», - сказал глава правительства.
Премьер отметил, что Армения является хорошей площадкой как для инициирования местных инвестиционных программ, так и программ в третьих странах.
Министр инвестиций и международного сотрудничества Египта выразил удовлетворение ходом обсуждений в рамках 5-го заседания межправительственной комиссии, результатами и достигнутыми договоренностями. «Мы обсудили возможности сотрудничества во всех тех сферах, которые представляют взаимный интерес, в частности – экономике, туризме, культуре, образовании и здравоохранении. Цель этого дальнейшее развитие между нашими странами торгово-экономических и инвестиционных отношений», - сказал Сахар Наср.
Министр Наср отметил, что знаком с инициированной правительством Армении программой реформ. Он сообщил, что сейчас в экономике Египта также проводятся серьезные реформы, разрабатываются новые подходы и программы, и проведение заседания межправительственной комиссии в этот период – довольно удобный повод для стимулирования экономического сотрудничества.
Собеседники обменялись мнениями вокруг дальнейших шагов по активизации торгово-экономических связей, возможностей полноценного использования имеющегося потенциала в сфере туризма и взаимодействия в рамках ЗСТ, организации ознакомительных визитов и т.д.
Премьер Карен Карапетян выразил надежду, что предусмотренный после заседания межправительственной комиссии бизнес-форум также станет эффективной площадкой для ознакомления с инвестиционными возможностями двух стран и обсуждения предметных программ.