Խոսեպ Մարիա Բարտոմեու. «Բարսելոնն» առանց հանդիսատեսի էր խաղում՝ ի նշան բողոքի
«Բարսելոնի» նախագահ Խոսեպ Մարիա Բարտոմեուն բացատրել է, թե ինչու է որոշվել անցկացնել Իսպանիայի առաջնության 7-րդ տուրի` «Լա-Պալմասի» հետ խաղը` չնայած Կատալոնիայում տիրող լարված իրավիճակին, փոխանցում է Sports.ru-ն:
«Մենք դժգոհ ենք այն ճնշումներից, որոնք այսօր գործադրվեցին Կատալոնիայում` ընդդեմ կամքի արտահայտման ազատության:
Շատ լուրջ ենք վերաբերվում այս խնդրին: Անհանսգտացած ենք այս իրավիճակով և խաղը չեղարկելու փոխարեն, ինչպես ցանկանում էինք, մենք որոշեցինք այն անցկացնել առանց հանդիսականների, բայց իրավիճակը նորմալ չէ:
Սա բացառիկ իրադրություն է: Աջակցում ենք այն մարդկանց, ովքեր տուժել են ազատության բացակայության պատճառով:
Խոսեցինք ղեկավարների, մարզիչների, ֆուտբոլիստների հետ և որոշեցինք խաղալ, բայց առանց երկրպագուների` ի նշան բողոքի: Կարևոր է միավորներ չկորցնելը:
Այդ ամենը չկատարվեց՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Անվտանգության հետ ամեն ինչ կարգին է: Մենք դա արեցինք, որպեսզի ամբողջ աշխարհը տեսնի, թե այստեղ ինչ է կատարվում», - հայտարարել է  Բարտոմեուն:

Жозеп Бартомеу: «Барселона» играет без зрителей в знак протеста, а не из соображений безопасности»
Президент «Барселоны» Жозеп Бартомеу объяснил, почему было решено провести матч чемпионата Испании с «Лас-Пальмасом», несмотря на сложную обстановку в Каталонии,  передает Sports.ru.
«Мы недовольны притеснением свободы волеизъявления, наблюдавшимся сегодня в Каталонии, и очень серьезно относимся к этой проблеме.
Мы обеспокоены этой ситуацией и вместо того, чтобы отменить игру, как хотели, мы решили провести ее без зрителей, но ситуация не нормальная. Это исключительная ситуация. Мы поддерживаем тех, кто пострадал от недостатка свободы.
Мы разговаривали с руководителями, тренерами, игроками и решили играть, но без болельщиков – в знак протеста. Важно не терять очки.
Все это было сделано не по соображениям безопасности. С безопасностью полный порядок. Мы сделали это из-за исключительных обстоятельств. Чтобы весь мир мог видеть, что здесь произошло», – заявил Бартомеу.