Մադրիդը թույլ չի տա Կատալոնիայի անջատումը
Իսպանիան թույլ չի տա Կատալոնիայի անջատում և կգործի օրենքի շրջանակներում, հայտարարել է երկրի արդարադատության նախարար Ռաֆայել Կատալան՝ հանդես գալով տեղի հեռուստատեսությամբ, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Եթե ինչ-որ մեկը պլանավորում է Իսպանիային պատկանող տարածքի անկախություն հայտարարել հակառակ այն բանի, որ նա դրա իրավունքը չունի, մենք օրենքի շրջանակներում հնարավոր ամեն ինչ կանենք, որպեսզի կանգնեցնենք դա», - նրա հայտարարությունը մեջբերում են իսպանական ԶԼՄ-ները:
Սպասվում է, որ Կատալոնիայի իշխանությունները փակ խորհրդակցություն կանցկացնեն, որի ընթացքում ինքնավարության ղեկավարությունը կքննարկի հետագա քայլերը և Իսպանիայից Կատալոնիայի անկախությունը հայտարարելու պլանները:

Мадрид пообещал не допустить отделения Каталонии
Испания не допустит отделения Каталонии и будет действовать в рамках закона, заявил в понедельник министр юстиции страны Рафаэль Катала в эфире местного телевидения, передает «Интерфакс».
«Если кто-то планирует объявить независимость принадлежащей Испании территории вопреки тому, что у него нет на это права, мы сделаем все возможное в рамках закона, чтобы остановить это», - приводят его заявление испанские СМИ.
Ожидается, что власти Каталонии проведут закрытое совещание, в ходе которого руководство автономии обсудит дальнейшие шаги и планы по объявлению независимости Каталонии от Испании.