Առողջապահության համակարգը ներդնելուց հետո բուժհաստատությունները հայտնվել են նոր դժվարությունների առաջ. «Ժողովուրդ»
03/10/2017 10:05
«Ժողովուրդ»-ը տեղեկացրել էր, որ էլեկտրոնային առողջապահության համակարգը ներդնելուց հետո բուժհաստատությունները հայտնվել են նոր դժվարությունների առաջ: Բանն այն է, որ սկզբում հայտարարվել էր, որ բժշկական հաստատությունները համակարգին միացվելու են անվճար, բայց հետո պարզվել էր հակառակը: Երեկ հայտնի դարձավ, որ մարզային բուժհաստատությունների ղեկավարները այս հարցով անգամ դիմել են տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանին, որն էլ իր հերթին նոր հասունացող բողոքի ալիքի մասին տեղեկությունը փոխանցել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանին:
«Ու երբ «Ժողովուրդ» օրաթերթն էլ հրապարակեց դժգոհության մասին, հնարավոր ընդվզումը և աղմուկը կանխելու համար Կառավարությունը որոշեց նահանջել. առայժմ պայմանագիր չկնքել «Էլեկտրոնային առողջապահություն ազգային օպերատոր» անհայտ ՓԲԸ-ի հետ, որը ձևավորվել է այս տարվա օգոստոսին», - մեկնաբանել է թերթը::

«Жоховурд»: После внедрения электронной системы здравоохранения медучреждения оказались перед новой проблемой
03/10/2017 12:02
Газета «Жоховурд» пишет, что после внедрения электронной системы здравоохранения медицинские учреждения оказались в сложном положении. Дело в том, что изначально было объявлено, что медицинские учреждения бесплатно будут присоединены к системе, однако потом выяснилось обратное. Накануне стало известно, что руководители областных медучреждений обратились по этому вопросу даже к министру территориального управления и развития Давиду Локяну, который в свою очередь довел до сведения премьер-министра Карена Карапетяна информацию о новой назревающей волне протеста.
«И когда издание написало о назревающем недовольстве, правительство во избежание возможного бунта и шума решило отступить и не заключать пока договора с неизвестным ЗАО "Национальный оператор электронного здравоохранения", которое сформировано в августе этого года», - комментирует газета.