Եթե ուզեմ, կարող եմ ասել՝ ԵԱՏՄ-ի շնորհիվ «Ելքը» մտավ խորհրդարան. Արմեն Աշոտյան
Ապրիլյան պատերազմի կորուստները կապել ԵԱՏՄ անդամակցության հետ, նույնքան ուժեղ փաստարկ է, որքան պնդել, որ «Ելքը» ԱԺ-ում հայտնվեց ԵԱՏՄ-ի շնորհիվ, ԱԺ-ում քննարկվող Հայաստանի անդամակցությունը դադարեցնելու մասին նախագծի վերաբերյալ եզրակացություն ներկայացնելու համար ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին ԱԺ որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց հարակից զեկուցող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Սրանք որևէ կապ չունեցող գործընթացներ են, հասկանում եմ, որ գուցե հունահռոմեական հռետորաբանության մեջ ժամանակային առումով այս համադրումը փաստարկ է, բայց ես էլ, եթե ուզենամ, կարող եմ ասել, որ ԵԱՏՄ-ի շնորհիվ դուք մտաք խորհրդարան», - նշեց Արմեն Աշոտյանը։
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը նկատեց, որ Աշոտյանի ասելիքը անտրամաբանական է, քանի որ «Ելք»-ի մուտքը ԱԺ ոչ մի կապ չունի ԵԱՏՄ-ի հետ։
Գորգիսյանը նաև առաջարկեց Արմեն Աշոտյանին իր նախագահած հանձնաժողովում տվյալներ հավաքել առ այն, թե ինչ կորուստներ ու ձեռքբերումներ է ունեցել ՀՀ-ն ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո և տրամադրել հանրությանը։
Աշոտյանն էլ ընդգծեց, որ երբ բուն խնդիրը հայտնվի հանձնաժողովի օրակարգում, այդ ժամանակ էլ փաստարկված ելույթներ կապահովվեն։

Армен Ашотян: С таким же успехом я могу заявить, что фракция «Елк» оказалась в парламенте благодаря ЕАЭС
Связывать апрельские потери с членством в Евразийском экономическом союзе столь же сильный аргумент, сколь утверждение, что фракция «Елк» оказалась в парламенте Армении, благодаря ЕАЭС. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении глава постоянной комиссии парламента по внешним отношениям Армен Ашотян в ходе обсуждения проекта решения о создании временной парламентской комиссии по предоставлению заключения о выходе Армении из ЕАЭС.
«Это не связанные друг с другом процессы, понимаю, что возможно в ораторском искусстве греко-римского периода это сопоставление и является аргументом, но с таким же успехом я могу заявить, что вы оказались в парламенте благодаря ЕАЭС», - заявил Армен Ашотян.
Депутат фракции «Елк» Геворг Горгисян отметил, что сказанное Ашотяном нелогично, поскольку вхождение блока «Елк» в состав парламента не имеет никакой связи с ЕАЭС.
Геворг Горгисян также предложил Армену Ашотяну собрать в возглавляемой им комиссии данные о потерях и достижениях Армении после вступления в ЕАЭС и представить их общественности.
Армен Ашотян в ответ заявил, что аргументированные выступления будут обеспечены тогда, когда вопрос окажется в повестке постоянной комиссии.