Ինչո՞ւ էր 2016-ին ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանը ութսունականների զենքով կռվում. Փաշինյանի հիմնավորումները
ԵԱՏՄ անդամ դառնալուց հետո է, որ հայկական կողմը Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շոշափելի կորուստներ է ունեցել, այսօր Ազգային ժողովում ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը դադարեցնելու մասին նախագծի վերաբերյալ եզրակացություն ներկայացնելու համար ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին ԱԺ որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը։
Դրան զուգահեռ, ըստ Փաշինյանի, Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներն են անկում ապրել։
«Ինչ վերաբերում է անվտանգության հարցերին, ապա երբ մենք բարձրացնում ենք հարցը, թե ինչո՞ւ է 2016-ին ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանը ութսունականների զենքով կռվում, մեզ ասում են՝ բաներ կան, որ չենք կարող ասել։ Եթե բաներ կան, որ չեք կարող ասել, դրա համար առաջարկվում է ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծել, որտեղ նիստերը կլինեն դռնփակ ռեժիմով, որ ձեր ասելիքն ասեք», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա նաև պաշտոնական վիճակագրությունը վկայակոչելով՝ ասաց, որ 2013-ի առաջին կիսամյակում 11.464 տոննա մրգեղեն է արտահանվել, իսկ 2016-ի առաջին կիսամյակում՝ 6 922 տոննա, իսկ այս տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ 2 253 տոննա։
«Այսինքն՝ ինը հազար տոննայով պակասել է մրգեղենի արտահանումը։ Մենք կարծում ենք, որ մեր բերած փաստարկներին հակափաստարկներ չեն հնչել։ Եկեք այս աշխատանքային ֆորմատում քննարկենք այն բաները, որոնք դուք չեք ցանկանում հրապարակել», - հայտարարեց Փաշինյանը։

Никол Пашинян: Почему в 2016 году член ЕАЭС Армения воевала оружием образца 80-х гг.
После вступления в Евразийский экономический союз армянская сторона понесла в зоне карабахского конфликта значительные потери, заявил сегодня в парламенте Армении руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян во время обсуждения проекта решения о создании временной парламентской комиссии по предоставлению заключения о выходе Армении из ЕАЭС.
По словам Пашиняна, параллельно с этим, в Армении зафиксирован спад экономических показателей.
«Что касается вопросов безопасности, то когда мы поднимаем вопрос, почему в 2016 году член ЕАЭС Армения воевала оружием восьмидесятых годов, нам говорят, есть вещи, о которых мы не можем говорить. Если есть вопросы, о которых вы не можете сказать, мы предлагаем создать временную комиссию, заседания которой будут проходить в закрытом режиме и вы сможете сказать то, что должны», - заявил Пашинян.
Он также сообщил со ссылкой на официальную статистику, что в первом полугодии 2013 года было экспортировано 11.464 тонн фруктов, в первом полугодии 2016 года – 6 922 тонн, а в аналогичный период нынешнего года – 2 253 тонн.
«То есть, экспорт на тысячу тонн меньше. Мы считаем, что приведенные аргументы не имеют контраргументов. Давайте в этом рабочем формате обсудим те вопросы, которые вы не можете огласить», - заявил Пашинян.