Եվրահանձնաժողովը ԵՄ հարկային բարեփոխում է առաջարկել
Եվրահանձնաժողովը չորեքշաբթի հրապարակել է ԵՄ-ում ավելացված արժեքի հարկի վերաբերյալ հարկային համակարգի ծավալուն բարեփոխման ծրագիրը, որի թերություններն անբարեխիղճ ընկերություններին թույլ են տալիս տարեկան 150 մլրդ եվրոյի չափով խուսափել հարկերի վճարումից: Այս մասին Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում հայտնել է տնտեսական եւ ֆինանսական, հարկման և մաքսային միության հարցերով եվրահանձնակատար Պիեր Մոսկովիսին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Այս նախագիծը թույլ կտա զգալիորեն պարզեցնել ԱԱՀ-ի հարկումը և վերջին 25 տարում կդառնա ամենանշանակալից բարեփոխումը: Մենք հույս ունենք, որ այս համակարգը կգործի արդեն 2020 թվականին»,- ասել է Մոսկովիսին:

ЕК предложила налоговую реформу ЕС
Еврокомиссия озвучила в среду план масштабной реформы системы налога на добавленную стоимость (НДС) в ЕС, недостатки которой позволяют недобросовестным компаниям уходить от налогов на общую сумму до €150 млрд в год. Об этом на брифинге в Брюсселе заявил еврокомиссар по экономическим и финансовым вопросам, налогообложению и таможенному союзу Пьер Московиси, передает ТАСС.
«Этот проект позволит значительно упростить принципы взимания НДС и станет самой значительной реформой за последние 25 лет. Мы рассчитываем, что эта система вступит в действие уже в 2020 году», - сказал Московиси.