Շուկան է որոշում ապրանքի գինը. գյուղնախարարը՝ մսի թանկացման մասին (Տեսանյութ)
Գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը կարծում է, որ մսի շուկայում թանկացումները պայմանավորված են պահանջարկով։
«Շուկայի պահանջարկը ձևավորում է գինը», - ասաց նախարարը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե մարդիկ սկսել են շա՞տ միս ուտել, նախարարն արձագանքեց. «Բոլոր դեպքերում շուկան է որոշում գինը, շատ-քիչ ուտելը ուրիշ հարց է»։
Նախարարն ասաց, որ երաշտի հետևանքով անասնագլխաքանակը չի պակասել և դա չէր կարող ազդել մսի գնի բարձրացման վրա։
Հարցին, թե հնարավո՞ր է անասնագլխաքանակ է արտահանվում, ինչն էլ թանկացման պատճառ է դարձել, Առաքելյանը պատասխանեց.
«Կա արտահանում, որը կազմել է լրացուցիչ 12 հազար գլխաքանակ և դա չէր կարող ազդել մսի գնի վրա։ Բայց դա կարող էր մի իրավիճակ ստեղծել, որի հետևանքով մսի գինը կբարձրանար, ասենք՝ վաճառողը մտածեր, քանի որ կա պահանջարկ, գինը բարձրացնեմ»։

Рынок определяет цену – министр сельского хозяйства о подорожании
Министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян считает, что подорожание на рынке мяса обусловлено спросом.
«Рыночный спрос формирует цену», - сказал министр.
На замечание журналиста, а что, люди стали есть больше мяса, министр отреагировал: «Во всех случаях рынок определяет цену, много или мало едят – это другой вопрос».
Министр заявил, что нехватки корма из-за засухи нет в республике, и это не могло повлиять на повышение цен мяса.
На вопрос, возможно причиной подорожания стал экспорт поголовье скота, Игнатий Аракелян ответил:
«Есть экспорт, который составляет дополнительно 12 тысяч голов, и это не могло повлиять на цену мяса. Однако это могло создать ситуацию, в результате которой цена на мясо могла повыситься, скажем, продавец подумал, поскольку есть спрос, подниму цену».