ԱՄՆ-ն արտաքսում է կուբացի 15 դիվանագետի
ԱՄՆ իշխանությունները հանձնարարել են արտաքսել Վաշինգտոնում Կուբայի դիվանագիտական առաքելության 15 աշխատակցի՝ ի պատասխան Հավանայում ամերիկացի դիվանագետների նկատմամբ կատարված «ակուստիկ հարձակման»։ Այս մասին հայտնել է Պետդեպի ներկայացուցիչը։
«15 աշխատակից պետք է լքի ԱՄՆ-ը։ Դա ազդանշան չէ Կուբայի հետ մեր փոխգործակցության փոխման մասին: Մենք շարունակում ենք դիվանագիտական հարաբերությունները: Այդ որոշումը հիմնված է այն բանի վրա, որ Կուբան չի կարողանում ապահովել ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցների անվտանգությունը», - պարզաբանել է ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը։
Ըստ նրա՝ Կուբայի դեսպանատան անձնակազմը պետք է լքի դիվանագիտական առաքելության տարածքը 7 օրվա ընթացքում։

США решили выслать 15 кубинских дипломатов
Соединенные Штаты приняли решение о высылке 15 кубинских дипломатов из посольства в Вашингтоне в качестве ответа на "акустические атаки" на американский дипперсонал в Гаване, заявил чиновник госдепа в рамках конференц-колла для журналистов.
«15 работников должны покинуть США. Это не сигнал об изменении нашего взаимодействия с Кубой. Мы продолжаем дипломатические отношения. Это решение основано на том, что Куба не может обеспечить безопасность посольских работников США», — сказал он.
На уточняющий вопрос, в какие сроки этот персонал должен покинуть Соединенные Штаты, он ответил, что «им отводится семь дней».