«DigiTecExpo»-ի ընթացքում արձանագրեցինք Հայաստանում ՏՏ զարգացման ու արտահանման ներուժը. վարչապետ
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների աջակցության գործիքների զարգացման  վերաբերյալ հանձնարարական տվեց:
«Վերջերս կայացած «DigiTecExpo»-ի ընթացքում կրկին արձանագրեցինք Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ու արտահանման ներուժը», - ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, որ ՏՏ ոլորտում նոր գաղափարներ, ծրագրային լուծումներ ունեցող, սկսնակ, փոքր և միջին ընկերությունները հաճախ աջակցության կարիք ունեն:
«Առկա է նոր շուկաներ մուտքի, գործարար կապերի հաստատման, վաճառքի, մարքեթինգի ու հմտությունների բարձրացման, և համապատասխան դասընթացների իրականացման անհրաժեշտությունը», - նշեց նա:
Վարչապետը Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլագիաների նախարարին, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ու Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեններին հանձնարարեց մեկամսյա ժամկետում համատեղ մշակել ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել ՏՏ ոլորտի արտահանման, գործարար հմտությունների և կարողությունների զարգացման համար անհրաժեշտ միջոցառումների ծրագիր:
«Մենք այստեղ իրականում մեծ ներուժ ունենք, լավ գաղափարներ ունենք և կիրառական պրոդուկտ սարքել, այն վաճառելու պրոբլեմ ունենք, այստեղ պետք է հստակ բիզնեսի կողքին կանգնենք», - նշեց Կ. Կարապետյանը:

В Армении есть большой потенциал развития и экспорта информационных технологий – премьер
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня в ходе заседания правительства Армении дал поручение о развитии механизмов содействия сфере информационных технологий.
«В ходе состоявшейся недавно международной технологической выставки «DigiTecExpo 2017» вновь было констатировано, что в Армении есть большой потенциал развития и экспорта информационных технологий», - сказал Карен Карапетян.
Он отметил, что IT-сфере малые и средние компании, предлагающие новые идеи, программные решения, часто нуждаются в поддержке.
«У нас здесь имеется действительно большой потенциал. Но есть проблемы с созданием прикладного продукта и его реализацией.  Здесь мы должны оказать поддержку бизнесу», – сказал Карен Карапетян.
Премьер поручил министру транспорта, связи и информационных технологий в месячный срок разработать и представить в аппарат правительства программу мероприятий, необходимых для развития экспорта, деловых навыков и потенциала в IT-сфере.