Միացյալ Թագավորությունը ցանկանում է ընդլայնել Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության առևտրի հարցերով նորանշանակ հանձնակատար, ՄԹ խորհրդարանի անդամ Մարկ Փրիթչարդին:
Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Փրիթչարդին՝ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը մեծ հույսեր է կապում նրա գործունեության հետ՝ հայ-բրիտանական առևտրատնտեսական կապերը զարգացնելու և դրանց նոր թափ հաղորդելու առումով: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալներն ավելացնելու մեծ ներուժ կա, որը ներկայումս ամբողջությամբ չի օգտագործվում: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը մեծածավալ բարեփոխումներ է իրականացում տնտեսության ու այլ ոլորտներում և ավելացրել, որ մեր երկիրը կարող է բարենպաստ պայմաններ առաջարկել բրիտանական կապիտալին, այդ թվում՝ եվրասիական և իրանական շուկաներ մուտք գործելու առումով:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Մարկ Փրիթչարդն ընդգծել է, որ Միացյալ Թագավորության վարչապետի կողմից իր պաշտոնի հաստատումը վկայում է բրիտանական կառավարության շահագրգռվածությունը՝ քայլեր ձեռնարկելու Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառության զարգացման և գործարար կապերի խթանման գործում: ՀՀ-ում ՄԹ առևտրի հարցերով հանձնակատարը նշել է, որ իր երկիրը ցանկանում է ընդլայնել Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը և իր նպատակն է պաշտոնավարման ընթացքում շոշափելի նյութական արդյունք տեսնել:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկկողմ առևտրային ռեժիմների բարելավմանը, Երևան-Լոնդոն ավիաչվերթի գործարկման հնարավորությանը, էներգետիկայի, ճանապարհաշինության, ջրամբարաշինության, զբոսաշրջության, առողջապահության, կրթության և այլ ոլորտներում ծրագրերի իրականացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:

Великобритания желает расширить экономическое сотрудничество с Арменией
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял члена парламента Соединенного Королевства, новоназначенного комиссара по вопросам торговли в Армении Марка Притчарда.
Премьер поздравил Притчарда с назначением и отметил, что правительство Армении связывает большие надежды с его деятельностью в плане развития армяно-британских торгово-экономических связей и придания им нового импульса. Карен Карапетян подчеркнул, что для увеличения объемов товарооборота между двумя странами имеется большой потенциал, который в настоящее время полностью не используется. Премьер отметил, что правительство реализует крупномасштабные реформы в экономике и других сферах и добавил, что Армения может предложить благоприятные условия британскому капиталу, в том числе в плане выхода на евразийский и иранский рынки.
Поблагодарив за теплый прием, Марк Притчард подчеркнул, что его назначение премьер-министром Великобритании на эту должность свидетельствует о заинтересованности британского правительства предпринять шаги для развития  товарооборота и стимулирования деловых связей с Арменией. Комиссар Великобритании по вопросам торговли отметил, что его страна желает расширить экономическое сотрудничество с Арменией и его цель – увидеть ощутимые материальные результаты в период пребывания в должности.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся улучшения двусторонних торговых режимов, возможности задействования авиарейса Ереван – Лондон, перспектив реализации программ в сферах энергетики, туризма, строительства дорог, здравоохранения и других отраслях.