Հայաստանը տարածքային խնդիր չունի Ադրբեջանի հետ, հարցը վերաբերում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին. Արա Բաբլոյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 6-ին ընդունել է ԱՄՆ Քալիֆորնիա նահանգի խորհրդարանական պատվիրակությանը, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի հետ ընդլայնվում են ոչ միայն քաղաքական, այլև մշակութային, կրթական և տնտեսական հարաբերությունները:
Արա Բաբլոյանը կարևորել է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման և զարգացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է.«Բարձր եմ գնահատում ԱՄՆ-ի օժանդակությունն անկախ Հայաստանի առողջապահական համակարգի ստեղծման և կայացման գործում: Հայաստանում առաջին վերկանգնողական կենտրոնը ստեղծվել է ԱՄՆ-ի օժանդակությամբ՝ փոխելով հաշմանդամ երեխաների նկատմամբ մտածելակերպն ու վերաբերմունքը»:
Խոսելով մեր երկրում ընթացող բարեփոխումների մասին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ի տարբերություն որոշ հարևան պետությունների՝ Հայաստանն ընթանում է ժողովրդավարության, խոսքի ազատության և մարդու իրավունքների պաշտպանության, կառավարման համակարգի ապակենտրոնացման ճանապարհով:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է.«Հայաստանը տարածքային խնդիր չունի Ադրբեջանի հետ. հարցը վերաբերում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին: Մարդն է բարձրագույն արժեքը, և մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու անվտանգությունը կարևոր են մեզ համար: Քաղաքակիրթ աշխարհում խաղաղությունն այլընտրանք չունի, հետևաբար ԼՂ հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով»:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են Քալիֆորնիայի հայկական համայնքի դերին Հայաստանի հետ հարաբերությունների և համագործակցության խորացման գործում:

Ара Баблоян: Армения не имеет территориальных проблем с Азербайджаном
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян 6 октября принял парламентскую делегацию штата Калифорния.
Как сообщает пресс-служба парламента, А.Баблоян, приветствуя членов делегации в парламенте, подчеркнул укрепляющиеся из года в год отношения РА и США, особо выделив в этом аспекте наличие и весомую роль армянской диаспоры.
По словам спикера НС, расширяются не только политические, но и культурные, образовательные, экономические отношения с США.
А.Баблоян особо выделил содействие США в становлении и развитии демократии в Армении.
Председатель НС отметил: «Высоко ценю поддержку США в создании и становлении системы здравоохранения в Армении. Первый реабилитационный центр в РА, изменивший менталитет и отношение к детям с инвалидностью, создан с помощью США».
Коснувшись проводимых в РА реформ, А.Баблоян отметил, что, в отличие от некоторых соседних государств, Армения движется по пути демократии, свободы слова, защиты прав человека, децентрализации системы управления.
Обратившись к карабахской проблеме, председатель НС РА подчеркнул: «Армения не имеет территориальных проблем с Азербайджаном – вопрос касается права народа Арцаха на самоопределение. Человек – высшая ценность, и защита прав и безопасности человека важна для нас. В цивилизованном обществе мир не имеет альтернативы, следовательно, карабахский конфликт должен быть разрешен мирным путем – в формате Минской группы ОБСЕ».
Руководитель делегации Калифорнии Скотт Уилк поблагодарил председателя НС РА за прием и представил членов делегации, многие из которых – армяне по национальности.
В завершение встречи собеседники отметили роль армянской общины Калифорнии в углублении отношений и сотрудничества с Арменией.