60 տոկոսով կրճատվել են ԵՊՀ դասախոսների աշխատավարձերը. «Ժամանակ»
«Ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ ԵՊՀ-ում գնալով վիճակը լարվում է։ 60 տոկոսով կրճատվել են դասախոսների աշխատավարձերը, ինչն առաջացրել է աշխատակիցների դժգոհությունը։ Տասնյակ դասախոսներ պատրաստվում են ազատվել աշխատանքից։
Նրանք մինչ օրս չեն ստացել սեպտեմբեր ամսվա աշխատավարձը՝ այն դեպքում, երբ նախկինում նախորդ ամսվա աշխատավարձն ամենաուշը ստանում էին հաջորդ ամսվա առաջին իսկ օրը։
«Նշենք, որ չնայած ԵՊՀ-ում ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի բազմիցս արած հավաստիացումներին, որ ուսանողների թվի զգալի կրճատումը չի ազդի ֆոնդի վրա, այնուամենայնիվ, ԵՊՀ դասախոսների աշխատավարձը ոչ միայն կրճատվել է, այլև շարունակելու է ավելի նվազել», -հավելել է թերթը։

«Жаманак»: Зарплаты преподавателей ЕГУ сократилась на 60 процентов
Газета «Жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что в Ереванском государственном университете (ЕГУ) ситуация с каждым днем становится напряженнее. Зарплаты преподавателей сократились на 60 процентов, что вызвало недовольство сотрудников. Десятки преподавателей собираются уволиться с работы.
Они до сих пор не получали зарплату за сентябрь, в том случае, когда в прошлом заплату за предыдущий месяц получали самое позднее в первый день следующего месяца.
«Отметим, что, несмотря на неоднократные заверения ректора ЕГУ Арама Симоняна, что значительное сокращение числа студентов не повлияет на фонд зарплаты, тем не менее, зарплаты преподавателей ЕГУ не только сократились, но и снижение продолжится», - отмечает издание.