Առողջապահության նախարարության դեմ բողոքի նոր ալիք է հասունանում. «Ժողովուրդ»
Էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի ներդրման շուրջ բողոքի նոր ալիք է հասունանում։ Բանն այն է, որ առողջապահության նախարարությունը, որը խոստացել է բանակցել «Էլեկտրոնային առողջապահության ազգային օպերատոր» ՓԲԸ-ի հետ՝ սակագների վերանայման հարցով, չի իրականացրել խոստումը, փոխարենը որոշել է ֆինանսական այդ բեռը դնել ՀՀ պետական բյուջեի վրա՝ «այդպես ստացվեց»։
ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը «Ժողովուրդ»-ին տված հարցազրույցում փորձել է արդարանալ. «Հիմա գները իջեցնելու մասին խոսքը չէր գնում։ Խոսքը գնում էր այն մասին, թե ինչպես անենք, որ ճնշումը առողջապահական կազմակերպությունների բյուջեի վրա նվազեցնենք։ Եվ մեթոդներ գտնվել են սուբսիդիաների միջոցով»։
Սուբսիդիաներն էլ հասկանում եք, տրվելու են ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներից։ Կարևորը անհայտ «էլեկտրոնային առողջապահություն ազգային օպերատոր» ՓԲԸ չնեղանա։

«Жоховурд»: Назревает волна недовольства против министерства здравоохранения
Газета «Жоховурд» пишет, что в связи с внедрением электронной системы здравоохранения назревает новая волна недовольства. Дело в том, что министерство здравоохранения Армении, обещавшее начать переговоры относительно пересмотра тарифов с ЗАО «Национальный оператор электронного здравоохранения», не выполнило обещания, решив вместо этого переложить этот финансовый груз на государственный бюджет Армении – «так получилось».
Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян в интервью корреспонденту издания попытался оправдаться: «Сейчас речь не шла о снижении цен. Речь шла о том, как сделать, чтобы снизить давление на бюджеты здравоохранительных учреждений. И методы найдены путем субсидирования».
«А субсидии, как понимаем, будут предоставляться из средств госбюджета Армении. Главное, чтобы неизвестное ЗАО "Национальный оператор электронного здравоохранения"», - комментирует газета.