Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստ են վերականգնել Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունները. ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ
07/10/2017 16:12
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և հոկտեմբերի 7-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումներից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Միջնորդներն ընդգծել են, որ հանդիպել են երկու պետությունների նախագահների հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների սպասվող հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտելու համար:
«Երկու նախագահներն էլ հակամարտության խաղաղ լուծման համար բանակցությունները վերսկսելու պատրաստակամություն են հայտնել: Սպասվող գագաթաժողովի մասին տեղեկատվությունը կհրապարակեն համապատասխան կողմերը մոտ ապագայում», - ասված է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ:

Минская группа ОБСЕ: Президенты Армении и Азербайджана готовы возобновить переговоры по Карабаху
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по итогам встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном 6 октября в Ереване и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 7 октября в Баку выступили с совместным заявлением.
Посредники отметили, что встретились с главами государств для завершения подготовки к предстоящей встрече президентов Армении и Азербайджана.
«Оба президента подтвердили свою готовность возобновить переговоры с целью достижения мирного урегулирования конфликта. Информация о предстоящем саммите будет предоставлена соответствующими сторонами в ближайшем будущем», - говорится в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ.