Իտալացի գործարարը փոշմանել է. Երևանի փոխարեն պիցցայի գործարան կհիմնի Կապանում
Aysor.am-ն արդեն տեղեկացրել է, որ Կապանում շուտով պիցցայի գործարան է հիմնվելու, իսկ միտքն իտալացի գործարար Նիկոլա Դի Մաուրոյիին է, ով նախապես ցանկացել է գործարան հիմնել Երևանում, սակայն քննարկումների արդյունքում որոշվել է Կապանը:
«Ես Հռոմից Հայաստան եմ եկել մեկ տարի առաջ, մասնագիտությամբ ավագ խոհարար եմ, Իտալիայի Հանրապետությունում և Ռուսաստանի Դաշնությունում ունեմ մի շարք ռեստորաններ: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում ես Սյունիքում աշխատել եմ նոր ծրագրի վրա, որն է` հատուկ պայմաններում ստեղծել սառեցված կիսաֆաբրիկատ պիցցայի արտադրություն», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց իտալացի գործարարը:
Նա նշեց, որ արտադրանքն արտահանվելու է Եվրաասիական շուկա:
«Կիսաֆաբրիկատ պիցցան պատրաստվելու է իտալական ձևով, սակայն բացառապես տեղական մթերքով: Փորձելու ենք մթերքը ձեռք բերել Սյունիքի մարզի հարակից տարածքներից, ինչը կնպաստի ընկերության ֆինանսական տնտեսմանը», - նշեց նա:
Նիկոլա Դի Մաուրոյիի խոսքով` նախատեսվում է գործարանում 1 ամսվա ընթացքում արտադրել մոտ 250.000 պիցցա:
«Մենք արտադրության ավտոմատացումը փորձել ենք հնարավորինս նվազեցնել, որպեսզի ստեղծենք ավելի շատ աշխատատեղ: Գործարանում նվազագույն աշխատատեղերի քանակը 1 գծային արտադրամասում կլինի 50 աշխատող, իսկ առավելագույն աշխատատեղերի քանակը 3 գծային արտադրամասում՝ 150 աշխատող», - ասաց նա:
Իտալացին նշեց, որ գործարանը պատրաստվել է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան՝ ամենաբարձր սարքավորումներով:
«Մեր չափորոշիչն է ոչ միայն ապահովել սննդի բարձր որակ, այլև ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որպեսզի աշխատողներն աշխատեն որակյալ պայմաններում: Գործարանում աշխատելու են որակավորված մասնագետներ: Արտադրամասի տեխնիկան ամբողջովին իտալական է, որը կապահովի ամենաբարձր արդյունքը: Սննդի մշակումը նույնպես կլինի բարձր որակով», - ասաց նա:
Կապանի պիցցայի գործարանի հիմնադիրն ասաց, որ ապրանքատեսակների սպառման շուկան հիմնականում Ռուսաստանն է, ինչպես նաև՝ Իրանի մի մասը:
«Ես որոշեցի այս ծրագիրը Սյունիքում իրականցնել` հաշվի առնելով տեղական իշխանությունների պատրաստակամությունը և տեղացիների նկատմամբ նրանց ուշադրությունը: Մարզի ղեկավարությունը փորձում է տեղի բոլոր խնդիրներին լուծում տալ, ինչն արտերկրի բիզնեսի համար շատ կարևոր գործոն է», - հավելեց Ն. Նիկոլա Դի Մաուրոյին:

Итальянский бизнесмен решил открыть завод по производству пиццы в Капане
В Капане в ближайшее время планируется открыть завод по производству пиццы. Как сообщал ранее Aysor.am, эта идея принадлежит итальянскому предпринимателю Никола ди Мауро, который сначала хотел основать завод в Ереване, однако в результате обсуждений решил основать бизнес в Капане.
«Я приехал в Армению из Рима год назад, я шеф-повар и имею ряд ресторанов в Италии и России. В течение последнего года работал в Сюнике над новой программой, суть которой – создать в специальных условиях производство замороженной пиццы полуфабриката», - сказал в беседе с журналистами итальянский бизнесмен.
Он отметил, что продукция будет экспортироваться на евразийский рынок.
«Пицца полуфабрикат будет готовиться по итальянскому рецепту, но исключительно из местных продуктов. Мы попытаемся закупать продукты в регионах Сюникской области, что посодействует экономии финансовых средств компании», - отметил он.
По словам Никола ди Мауро, на заводе предусматривается производить за месяц 250.000 пицц.
«Мы максимально сократили автоматизацию производства, чтобы создать больше рабочих мест. На заводе количество рабочих мест на одном поточном производстве – 50 работников, а максимальное количество рабочих мест в трех цехах – 150 работников», - сказал он.
Бизнесмен отметил, что завод построен в соответствии с международными стандартами и оснащен современным оборудованием.
«Наш критерий – не только обеспечить высокое качество продуктов, но и создать для сотрудников качественные условия труда. На заводе будут работать квалифицированные специалисты. Вся техника итальянская. Обработка продуктов также будет на высоком уровне», - отметил он.
Никола ди Мауро сообщил, что основным рынком сбыта продукции будет Россия, а также часть Ирана.
«Я решил осуществить эту программу в Сюнике, учитывая готовность местных властей и их внимание к проблемам жителей. Руководство области пытается решить все проблемы, это очень важный фактор для бизнесменов из-за границы», - отметил Никола ди Мауро.