Աշխատաշուկայում կանանց ընդգրկվածությունը խոչընդոտող բազմաթիվ խնդիրներ կան. Արտեմ Ասատրյան
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի կարծիքով՝ արդեն ավանդական դարձած աշխատանքի տոնավաճառները լավ հարթակ են գործատուների և աշխատանք փնտրողների համար, որպեսզի վերջիններս կարողանան ավելի անմիջական միջավայրում շփվել։
«1000 թափուր աշխատատեղ է այս պահին ներկայացված աշխատանքի տոնավաճառում։ Վստահ եմ, որ դրանց մեծ մասին հնարավոր կլինի ապահովել աշխատանքով, որովհետև Երևանում աշխատանք փնտրողները թվով 17 000 են և նրանք լավ հնարավորություն ունեն այս միջոցառման շրջանակներում գտնել իրենց աշխատանքը», -  տոնավաճառի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արտեմ Ասատրյանը։
Ինչ վերաբերում է անմրցունակ անձանց, նախարարն ասաց, որ բացի աշխատանքի տոնավաճառներից, պետությունը նաև այլ ծրագրեր է իրականացնում, որոնցից մեկն էլ գործատուների միանվագ օգնության տրամադրման ծրագիրն է։
Սոցապ նախարարի խոսքով՝ տարբեր վերլուծությունների համաձայն այսօր աշխատաշուկայում ոչ լիարժեք են օգտագործում կանանց ներուժը։
«Աշխատաշուկայում նրանց ընդգրկվածությունը խոչընդոտող բազմաթիվ խնդիրներ կան», - ասաց նախարարը՝ նշելով, որ փորձելու են զբաղվածության առաջիկա քաղաքականության մեջ շեշտադրումը տանել դեպի այդ ուղղություններով։
Երիտասարդները ևս, ըստ նախարարի, խոցելի խմբերից են. «Աշխատաշուկայում գործատուներին միշտ պետք են համապատասխան փորձառություն ունեցող աշխատողներ»։

Артем Асатрян: Есть множество проблем, препятствующих представленности женщин на рынке труда
Министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян считает, что ставшие уже традиционными ярмарки вакансий являются действительно хорошей платформой для создания более неформальной атмосферы для работодателя и соискателя.
«На данный момент на ярмарке уже представлены порядка 1000 вакантных рабочих мест. Уверен, большая часть из них найдет своих соискателей, поскольку на данный момент в Ереване работу ищут 17000 человек. В рамках данного мероприятия у них есть прекрасная возможность найти себе работу», - заявил в беседе с журналистами на организованной сегодня ярмарке вакансий.
Что касается программ, предназначенных для неконкурентоспособных на рынке труда лиц, А.Асатрян заявил, что кроме ярмарки вакансий, государство реализует и другие программы, одной из которых является программа по предоставлению единовременной помощи.
Министр подчеркнул, что, согласно различным исследованиям, сегодня на рынке труда полноценно не используется потенциал женщин.
«Существует множество проблем, препятствующих их представленности на рынке труда. Попытаемся в ближайшее время при проведении политики в сфере занятости населения сделать основной акцент именно на данных направлениях. Молодежь также является одной из самых уязвимых групп. На рынке труда работодателям всегда необходимы сотрудники с соответствующим опытом работы», - отметил А. Асатрян.