Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն աշխարհաքաղաքական չէ. Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 11-ին ընդունել է Ֆինլանդիայի ԱԳՆ Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության պետ Մայմո Հենրիկսոնին, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար Պայիվի Պելտոկոսկիին և Հարավային Կովկասի հարցերով պատասխանատու Թիինա Պարվիայնենին:
Արմեն Աշոտյանը կարևորել է Հայաստանի և Ֆինլանդիայի խորհրդարանների միջև համագործակցության խթանմանն ուղղված աշխատանքները, մասնավորապես միջհանձնաժողովային համագործակցության ակտիվացումը:
Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմին, ընդգծել միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի դերը և նշել, որ այս ձևաչափում արդյունավետ աշխատանքների իրականացումը հանդիսանում է առանցքային խնդիր: Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության միջհանձնաժողովային ձևաչափը, մասնավորապես ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունների ներգրավվածությունը միջխորհրդարանական համաժողովների աշխատանքներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգին, մասնավորապես ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին: Այս համատեքստում կարևորվել է Արևելյան գործընկերության ձևաչափի՝ որպես գլոբալ տնտեսական կապերի զարգացման հարթակի դերը, ինչպես նաև նոյեմբերին՝ Արևելյան գործընկերության գալիք գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը և դրանից հետո ազգային խորհրդարաններում համաձայնագրի վավերացման գործընթացը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ կողմերը կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ որպես հակամարտության կարգավորման միակ միջնորդական առաքելության դերը: Հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Արմեն Աշոտյանը նաև նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն աշխարհաքաղաքական չէ:

Армен Ашотян: Вопрос Нагорного Карабаха не является геополитическим
Председатель постоянной комиссии парламента Армении Армен Ащотян принял сегодня главу Департамента России, Восточной Европы и Центральной Азии МИД Финляндии Пайви Пелтокоски и спецпредставителя по вопросам Южного Кавказа Трину Парвиайнен.
Армен Ашотян отметил важность работ, направленных на стимулирование сотрудничества между парламентами Армении и Финляндии, в частности активизации сотрудничества между комиссиями.
Армен Ашотян обратился к инструментариям парламентской дипломатии, подчеркнул роль групп межпарламентской дружбы и отметил, что эффективная работа в данном формате является ключевой задачей.
В ходе встречи стороны обратились также к внешнеполитической повестке Армении, в частности отношениям Армения – ЕС. В данном контексте была подчеркнута важность роли формата Восточного партнерства как площадки для развития глобальных экономических связей, а также подписание в ноябре на предстоящем саммите Восточного партнерства нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС и последующий процесс ратификации соглашения в национальных парламентах.
Касаясь нагорно-карабахского конфликта, стороны отметили важность роли Минской группы ОБСЕ как единственной посреднической миссии по урегулированию конфликта. Армен Ашотян также отметил, что вопрос Нагорного Карабаха не является геополитическим.