Լուկաշենկո. Բելառուսը ջանքեր կգործադրի Ադրբեջանի պաշտպանության հուսալիությունն ապահովելու համար
Բելառուսը և Ադրբեջանը զարգացնում են ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, Սոչիում հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
«Մենք դա չենք թաքցնում որևէ մեկից: Մենք կփորձենք ջանքեր գործադրել, որպեսզի ձեր պաշտպանությունը հուսալի լինի: Ես գիտեմ, որ դուք խաղաղասեր ժողովուրդ եք, չնայած Ղարաբաղի խնդիրներին, այս հարցում բացարձակ խաղաղ դիրքորոշում ունեք: Մենք ոչ մի առիթ չունենք այս կամ այն պետությունների առաջ արդարանալու համար», - հայտարարել է Ա.Լուկաշենկոն Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Օքթայ Ասադովի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նրա խոսքով, «մենք մեր հարաբերությունները կառուցում ենք այնպես, ինչպես մեր ազգերը կարգադրում են մեզ`ի շահ իրենց բարեկեցության: Այս առումով, դուք կարող եք վստահել մեզ, դուք մեզ համար օտար չեք»:

Лукашенко: Белоруссия будет стараться, чтобы оборона Азербайджана была надежной
Белоруссия и Азербайджан развивают военно-техническое сотрудничество, заявил президент Белоруссии Александр Лукашенко.
«Мы это ни от кого не скрываем. Мы будем стараться, чтобы ваша оборона была надежной. Я знаю, что вы миролюбивый народ, несмотря на проблемы в Карабахе, вы придерживаетесь абсолютно мирной позиции в этом плане. Нам не в чем оправдываться перед теми или иными государствами», - сказал А.Лукашенко во время встречи с председателем парламента Азербайджана Октаем Асадовым.
По его словам, «мы строим наши отношения так, как нам велят наши народы в угоду их благосостояния. В этом отношении вы можете на нас рассчитывать, вы нам люди не чужие».