Հայաստանի վարչապետն ու Վրաստանի գյուղնախարարը Երևանում այցելել են «ԱրմՊրոդԷքսպո» ցուցահանդես
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում բացված ամենամյա «ԱրմՊրոդԷքսպո» մասնագիտացված ցուցահանդես, որին մասնակցում են գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող ընկերություններ Հայաստանի Հանրապետությունից և Արցախից: Ցուցահանդեսին ներկա էր նաև Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Լևան Դավիթաշվիլին:
Կառավարության ղեկավարը շրջել է տաղավարներով, ծանոթացել ցուցահանդեսին մասնակցող ընկերությունների ներկայացրած ապրանքատեսականիին, արտադրական, իրացման և արտահանման ծավալներին, ինչպես նաև զարգացման ծրագրերին:
«ԱրմՊրոդԷքսպո»-ի բացօթյա ցուցադրության հատվածում վարչապետին են ներկայացվել գյուղատնտեսական տեխնիկայի, ինտենսիվ այգիների և կաթիլային ոռոգման համակարգերի հնարավորությունները: Կարեն Կարապետյանը հետաքրքրվել է նաև ֆերմերային տնտեսությունների հետ տարվող աշխատանքներով՝ կարևորելով ֆերմերների վերապատրաստման ուղղությամբ շարունակական քայլերի իրականացումը:
Կառավարության ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ այս տարի «ԱրմՊրոդԷքսպո»-ն իրենից ներկայացնում է որակապես նոր ցուցահանդես՝ բիզնես տրամաբանությամբ և կոնկրետ արդյունքների արձանագրմամբ: Տաղավարներով շրջայցի ընթացքում վարչապետ Կարապետյանը ողջունել է գյուղատնտեսության ոլորտի ընկերությունների գործունեությունը և նշել, որ կառավարությունը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում աջակցել նրանց ընդլայնման ծրագրերին:
«ԱրմպրոդԷքսպո» մասնագիտացված ցուցահանդեսի նպատակն է՝ ներկայացնել գյուղատնտեսական արտադրության և հումք վերամշակող արդյունաբերության հնարավորությունները, հաստատել գործարար կապեր և խթանել արտահանումը: 2017 թ. ցուցահանդեսին մասնակցում է գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող, ագրարային ոլորտն սպասարկող և ծառայություններ մատուցող 110 կազմակերպություն:

Премьер Армении министр сельского хозяйства Грузии посетили выставку «АрмПродЭкспо»
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня в выставочном комплексе «Ереван Экспо» посетил  ежегодную  специализированную выставку «АрмПродЭкспо», в которой принимают участие перерабатывающие сельхозпродукцию предприятия из Армении и Арцаха (НКР). На выставке присутствовал также министр сельского хозяйства Грузии Леван Давиташвили, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Премьер-министр обошел павильоны выставки, ознакомился с ассортиментом продукции участвующих в выставке компаний, объемами реализации и экспорта, программами развития.
В павильонах под открытым небом премьеру были представлены возможности сельхозтехники, интенсивных садов и капельного орошения. Карен Карапетян поинтересовался также проводимыми с фермерами работами, отметив важность осуществления последовательных шагов по их переподготовке.
Глава правительства с удовлетворением отметил, что в этом году «АрмПродЭкспо» представляет собой качественно новую выставку, с четкой бизнес-логикой и конкретными результатами. При обходе павильонов выставки премьер Карапетян приветствовал деятельность компаний сельскохозяйственной сферы  и отметил, что правительство готово при необходимости оказать содействие программам расширения.