Գանգատվում էր բանտային պայմաններից, ասում էր՝ «ուզում եմ շուտ դուրս գամ». Լևոն Հայրապետյանի ընկեր
Բանտում գտնվելու ժամանակ մոսկվաբնակ հայազգի բարերար Լևոն Հայրապետյանը մշտապես դժգոհել է բանտախցային պայմաններից, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայրապետյանի մտերիմ ընկեր, Նիցցայում բնակվող Մացակ Փոլադյանը, ով վերջին անգամ երկու շաբաթ առաջ է զրուցել Լևոն Հայրապետյանի հետ։
«Ինքն էր զանգել, ինչ-որ մի կերպ հնարավորություն էր ստեղծվել։ Ասաց՝ «ոչինչ, վատ չեմ»։ Գանգատվում էր պայմաններից, ասում էր, «ուզում եմ շուտ դուրս գամ, ո՞նց անեմ, որ դուրս գամ, հոգնել եմ էս վիճակից» »,- Aysor.am-ին պատմեց Լևոն Հայրապետյանի ընկերը։
Փոլադյանը նշեց նաև, որ Հայաստան-Սփյուռք համաժողովից առաջ, երբ զրուցել է Հայրապետյանի հետ, վերջինս իրեն հորդորել է ամեն ինչ անել Հայաստանի համար։
«Իհարկե, մինչև իր մահանալը ես իրավունք չունեի խոսելու մեր հեռախոսազրույցների մասին, հիմա կարող եմ ասել, որ անդադար ասում էր, որ հոգնել է այդ բանտային խցից, այդ մթնոլորտից»,- ասաց Փոլադյանը։
Ընկերը պատմեց նաև, թե Հայրապետյանը միշտ մտահոգություն էր հայտնում Հայաստանից արտագաղթի թեմայով։
«Ասում էր՝ «Մացակ ջան, ո՞նց է լինելու, երկիրն արյունահոսում է, այստեղ լսում եմ, որ երկիրը դատարկվում է, սրա վերջն ի՞նչ է լինելու»։ Մինչև վերջին հեռախոսազրույցը Հայաստանի արտագաղթով էր մտահոգված։ Երբ իրեն ասում էի՝ «գիտե՞ս, Արցախում արտագաղթ չկա»` ուրախանում էր»,- պատմեց Մացակ Փոլադյանը։
Կիսատ մնացած ծրագրերի մասին խոսելով` Հայրապետյանի ընկերն հիշեց, որ նա ամենաշատն ուզում էր ավարտին հասցնել Արցախում ռազմական ուսումնարանի կառուցումը, որի հիմքերը արդեն դրված էին:
«Դա մնաց իր ամենամեծ ցանկությունը։ Չավարտած գործեր ու պլաններ շատ ուներ, բայց հիմնական երազանքն այդ ուսումնարանի կառուցումն ու ավարտին հասցնելն էր»։
Ընկերոջ բնութագրմամբ՝ Հայաստանն ու Արցախն անփոխարինելի մարդ կորցրին։
«Ժողովրդի մի մասն իրեն հարգում, սիրում է, բայց իրեն ավելի մոտիկից ճանաչողները գիտեն նաև նրա հայրենասիրության անսահմանության մասին»,- ասաց Փոլադյանը։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե Հայրապետյանի հարազատները չե՞ն համաձայնել հետմահու դադարեցնել Բաշկիրիայի վառելիքաէներգետիկ համալիրի բաժնետոմսերը յուրացնելու մեղադրանքով նրա դեմ հարուցված քրեական գործը, Մացակ Փոլադյանն արձագանքեց.

Он постоянно жаловался на условия содержания – друг Левона Айрапетяна
Во время нахождения в тюрьме предприниматель, меценат Левон Айрапетян постоянно жаловался на условия содержания, рассказал сегодня в беседе с корреспондентом Aysor.am близкий друг Айрапетяна, живущий в Ницце Мацак Поладян, отметив, что говорил с ним две недели назад.
«Он сам позвонил, каким-то образом появилась возможность. Сказал: "ничего, чувствую себя неплохо". Жаловался на условия, сказал, "хочу раньше выйти, как сделать, чтобы выйти, устал от этой ситуации"», - рассказал Aysor.am друг Левона Айрапетяна.
Мацак Поладян также отметил, что во время разговора с Айрапетяном до Всеармянского форума «Армения - Диаспора», последний призвал его сделать для Армении все возможное.
«Конечно, до его смерти я не имел права рассказывать о наших телефонных беседах, но сейчас могу сказать, что он постоянно говорил, что устал от этой тюремной камеры, от этой атмосферы», - сказал Поладян.
Друг Айрапетяна рассказал также, что его всегда беспокоил вопрос миграции из Армении.
«Говорил: "Мацак, джан, я здесь слышу, что из страны уезжают, а что будет в конце?". Он до последнего телефонного разговора беспокоился о миграции из Армении. Когда я говорил ему: "Знаешь, в Арцахе нет миграции", он очень радовался», - рассказал Мацак Поладян.
Касаясь незавершенных программ, друг Айрапетяна вспомнил, что больше всего Левон Айрапетян хотел довести до конца строительство военного училища в Арцахе, фундамент которого уже заложен:
«Это осталось самым большим его желанием. У него было много незавершенных дел и планов, но основной мечтой было довести до конца строительство этого училища».
По словам друга, Армения и Арцах потеряли незаменимого человека.
«Часть народа его любила и уважала, но те, кто был близко знаком с ним, знали также о его безграничном патриотизме», - сказал Поладян.
Что касается того, что родственники Айрапетяна не согласны на посмертное прекращение уголовного дела в его отношении, Мацак Поладян ответил: